Podle ředitelů developerských společností již ceny domů a bytů klesat nebudou. Více jak polovina společností naopak na rok 2015 připravuje růst cen. Pro rok 2016 chystají zdražení až dvě ze tří společností. Kvůli neustále se zvyšujícím požadavkům klientů poroste ale také kvalita jednotlivých projektů. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností 2014 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společnosti KPMG Česká republika.
Praha, 9. října
Průměrná cena bytů v nových developerských projektech v příštím roce klesat nebude. Naopak růst cen bytů (přepočteno na m2) pro příští rok připravuje 52 % developerských společností. Stejnou cenovou úroveň jako v letošním roce plánuje udržet 48 % společností. „Zejména ve velkých městech má již development krizi dávno za sebou a roste rovněž poptávka, a to i po dražším a kvalitnějším bydlení. Tomu přizpůsobují developeři i své ceny. Půjde ale spíše o pozvolný nárůst cen, než o výrazné skokové změny. Růstu zájmu domácností také výrazně pomáhají aktuálně rekordně nízké úrokové sazby,“ vysvětluje současnou situaci na trhu Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. V roce 2016 plánují růst cen u svých nabízených nemovitostí téměř dvě třetiny developerských společností (64 procent). Zbylé firmy plánují zachovat stávající úroveň, pokles cen neplánuje žádná ze společností. „Poptávka po rezidenčních nemovitostech roste v důsledku extrémně nízkých úrokových sazeb. I když cena zůstává důležitým faktorem, kupující se mnohem více rozhodují podle kvality a developeři na tento posun reagují v nabízených, a především v připravovaných, projektech,“ uvádí Pavel Kliment, Partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti, KPMG Česká republika. Růst cen potvrzuje i Vladimír Dvořák, Managing Director ve společnosti YIT Stavo s.r.o.: „Ceny bytů rostou mírně již nyní a tento trend bude pokračovat. Vzhledem k velké nabídce však nelze očekávat žádný strmý růst.“ Podle slov ředitelů developerských společností by se růst cen měl projevit zejména ve zvýšené kvalitě projektů a pokrýt navýšení nákladů s tím spojených. Prostor pro růst zisku ve spojení s růstem cen vidí jen čtvrtina developerských společností (24 %). Podle většiny firem (68 %) zůstanou marže na stejné úrovni jako v letošním roce. Snížení marže v příštích dvou letech očekává jen jedna z deseti firem. „Obecně vzato se v ceně bytů projeví rostoucí náklady na pozemky, kterých na trhu rychle ubývá. Další tlaky na růst ceny spatřujeme ve zpřísňujících se stavebních normách a technických požadavcích,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel, Trigema a.s. „Doufejme, že navýšení cen skutečně přinese i vyšší kvalitu staveb. Zákazníci jsou v posledních letech náročnější, a měli by na dodržení dohodnutých vlastností a designu vždy trvat, případně se bránit vysokým cenám za nekvalitní služby. Jedině tak si vybudujeme celkové zvýšení standardu bydlení," tvrdí Petr Novotný ze společnosti Vilímková Dudák & Partners.
Tlak na developerské společnosti se v posledních letech značně zvýšil. Pryč jsou doby, kdy klienty kupovali cokoliv za jakoukoliv cenu. Ten, kdo se rozhodl pro koupi bytu, má vysoké nároky na kvalitu a přísné požadavky na cenu. Tuto skutečnost potvrzují dvě třetiny developerských firem. Ty proto hodlají v příštích dvou letech zvyšovat standardy nabízených bytových jednotek. 38 procent firem plánuje zachovat současné standardy. Toto skutečnost potvrzuje i jeden z dodavatelů stavebních komponentů Libor Urbášek, Sales & Marketing manager ve společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.: „Přestože stavebnictví jako sektor patří k více konzervativním oblastem průmyslu nežli např. strojírenství, či elektrotechnika, ani tady nelze ignorovat rostoucí požadavky zákazníků po vyšším komfortu bydlení, a to za výrazně nižších provozních nákladů. Vedle lokality, velikosti a dispozice bytů se tak čím dále více při rozhodování uplatňuje i kvalita obálky budovy, způsob vytápění a větrání.“
Profilace nových rezidenčních projektů v období 2015–2016 bude dle slov ředitelů developerských firem směřovat zejména k vyšší užitné hodnotě bytových jednotek a k bytům s větší občanskou vybaveností (dopravní dostupnost, kvalita okolí – parky, restaurace, školky, školy, atd.). V celkovém měřítku naopak nebudou prioritou velké byty, případně byty s velkým počtem pokojů. „Stejně jako doposud bude hrát zásadní roli u nově nabízených projektů především dobrá lokalita, s vybudovanou infrastrukturou a v dosahu městské hromadné dopravy, a správně nastavená cena. Neméně důležitým faktorem je u nového bytu také efektivní dispoziční řešení, říká Naděžda Ptáčková, ředitelka Vývoje projektů a akvizic, Skanska Reality.
První ročník nové Studie developerských společností 2014 bude představen 30.10.2014 na tiskové konferenci za účasti předních osobností z developmentu, projektování i realizace staveb. Následně bude studie zdarma ke stažení na www.ceec.eu
Kontakt pro média:
Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.