Zájem o průmyslové nemovitosti nadále poroste, což zároveň navýší cenu koupě či pronájmu.
Poptávku po těchto nemovitostech potáhnou především noví zákazníci ze zahraničí. Situace u kancelářských budov ukazuje na mírný růst zájmu o nové prostory, zejména v Praze. Nové kanceláře shánějí především stávající firmy, které se rozšiřují, případně hledají vhodnější prostory. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q2/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG.
Průmysloví developeři budou v roce 2016 aktivnější jak v oblasti hlavního města, tak v regionech. Nabídka průmyslových nemovitostí podle nejnovější Studie developerských společností Q2/2016 stoupne v průměru o 4,1 procenta, a to v celé České republice. Rostoucí nabídku v roce 2016 v mimopražských regionech potvrdili všichni ředitelé developerských společností, v Praze předkládá růst nabídky 89 procent firem. Stejný vývoj (růst o 4,1 procenta) očekávají zástupci developerských firem také v roce 2017. „Po předchozích letech intenzivního přílivu nových kancelářských prostor čeká trh kancelářských nemovitostí v Praze podstatně hubenější rok. Sektoru to ale pomůže, rostoucí poptávka způsobí pokles nevytíženosti aktuálně dostupných budov a už v příštím roce by se mohly mírně zvýšit i ceny nájmů. Pro rok 2017 se již opět očekává růst nabídky a zvýšený příliv nových kanceláří na trh,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel, CEEC Research.
Zájem o průmyslové nemovitosti bude přitom stále větší. Zatímco v roce 2016 očekávají ředitelé developerských společností růst poptávky o 4,1 procenta v krajích a 4,9 procenta v Praze, v roce 2017 projeví zájem o průmyslové nemovitosti v mimopražských regionech o 4,9 procenta více zákazníků. Region hlavního města bude ještě atraktivnější a zákazníci budou potřebovat koupit o 6,4 procenta více prostor než v roce 2016. Na kladném vývoji se shodli všichni průmysloví developeři. Poptávka po nemovitostech je přitom tažena především přílivem nových firem ze zahraničí. Potvrdilo to sedm z deseti ředitelů (71 procent). Druhým nejčastějším důvodem, který zvyšuje poptávku firem po průmyslových nemovitostech, je zájem stávajících společností o další/větší prostory. „Poptávku po průmyslových prostorech budou v následujících měsících táhnout zejména operátoři internetových obchodů, maloobchodní řetězce a automobilový průmysl. Procento nepronajatých prostor se dále snižuje, výstavba nových prostor bude na srovnatelné a pravděpodobně o něco málo vyšší úrovni než v roce 2015, “ komentuje situaci Jaroslav Kaizr, obchodní ředitel, CTP Invest, s. r. o. „Česká republika dál těží ze své polohy a exportně zaměřeného průmyslu. V regionu jí dokáže výrazně konkurovat pouze Polsko. Zájem investorů o Česko by mohly v budoucnu omezit nedostatek pracovní síly a časté změny a komplikovanost legislativního prostředí,“ doplňuje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti, KPMG Česká republika.
Na tento avizovaný vývoj zareagují také ceny průmyslových nemovitostí, které porostou vzhledem ke zvýšenému zájmu zákazníků o pronájem či koupi. V roce 2016 dojde k růstu cen průmyslových nemovitostí v průměru o 3,3 procenta. V roce příštím, tedy v roce 2017, se očekává zdražení ještě o půl procentního bodu větší (3,8 procenta).
Odlišná je situace developerů věnujících se výstavbě kancelářských budov, kteří v roce 2016 nabídnou zákazníkům menší množství nových prostor než v roce předchozím. V mimopražských regionech klesne nabídka o 1,0 procenta, zatímco v hlavním městě by měl být propad dokonce ještě vyšší, a to o 5,1 procenta. Obrat by měl nastat až během příštího roku, kdy se budou objemy postavených kanceláří pohybovat opět v kladných hodnotách. V Praze připraví developeři o 4,4 procenta metrů čtverečních podlahových ploch více, zatímco ve zbylých regionech Česka stoupne nabídka v průměru o 1,5 procenta. „Rok 2017 a 2018 má přinést více dostavěných projektů, ale zlepšující se ekonomická situace otevírá dveře dalším společnostem plánujícím expanzi,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel, Crestyl.
Poptávka po kancelářích bude v roce 2016 podle ředitelů developerských firem spíše stagnovat. V Praze by měla mírně růst o 1,5 procenta. Mírné oživení na trhu s kancelářskými prostory očekávají developeři až v roce 2017, kdy v hlavním městě stoupne poptávka v průměru o 4,0 procenta a v regionech o 0,5 procenta. Nové kancelářské prostory shánějí nejčastěji stávající firmy (37 procent), které se buď rozšiřují, nebo hledají vhodnější prostory. Více než třetinu poptávek tvoří renegociace (37 procent). Mezi nové hlavní zákazníky developerů přitom nepatří čerstvě založené firmy z Česka. „Většina poptávky obvykle přichází od stávajících nájemníků kanceláří, kteří se již na trhu etablovali, nicméně, i tito zákazníci si zřizují nové aktivity (centra sdílených služeb, centra výzkumu a vývoje, atd.), což vytváří dodatečnou poptávku. Je nesnadné dopředu odhadnout, jak velký bude z celkové poptávky podíl poptávky od nových klientů,“ informuje Tero Loukonen, Head of Research, PASSERINVEST GROUP, a. s.
Čtvrtina (27 procent) developerů v poslední době zaznamenala pokles počtu pronajatých metrů čtverečních kancelářských prostor z důvodu přechodu některých firem na desk sharing nebo home office. V prvním čtvrtletí roku 2016 přitom evidovali developeři jen necelou polovinu (47 procent) reálných poptávek po kancelářích. Zbývající zákazníci spíše zjišťovali situaci na trhu.
Jen tři z deseti ředitelů developerských firem si myslí, že dojde ke snižování počtu nebo spojování firem, které se kancelářskému developmentu věnují a kanceláře nabízejí.
Zdražovat v letošním roce, tedy v roce 2016, plánuje jen necelá pětina (18 procent) developerů zabývajících se výstavbou kanceláří. Osm z deseti ředitelů (82 procent) pak potvrdilo zachování stávajících cen. V příštím roce naopak plánuje navýšit ceny téměř každá druhá společnost (45 procent).
Studie developerských společností Q2/2016 je k volnému stažení na
Kontakt pro média:
Alena Bradáčová
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.