V současné době, kdy se snažíme o maximální úsporu energie na výtápění bytových, občanských i průmyslových staveb, jsou kontaktní zateplovací systémy velmi často používaná řešení obvodových plášťů staveb.
Vnější kontaktní zateplovací systém, též nazývaný vnější tepelně izolační kompozitní systém nebo zkratkou ETICS (External thermal insulatio composite systems) je stavební výrobek, který byl původně vyvinut hlavně k dodatečnému zateplení obvodových plášťů stávajících staveb je dnes běžně projektanty navrhován a používán i v konstrukcích obvodových plášťů novostaveb.
Vnější kontaktní zateplovací systém – ETICS je ucelená sestava složek skládající se z lepicí hmoty, tepelného izolantu, kotevních prvků, základní vrstvy (stěrková hmota vyztužená skleněnou síťovinou) a povrchové úpravy včetně podkladního nátěru.
Všudypřítomný technický pokrok se poměrně dynamicky projevuje i v oblasti zateplovacích systémů, tenkovrstvých omítek, lepicích a stěrkových hmot, ale i vývoji tepelných izolantů pro použití v kontaktních zateplovacích systémech.
Nejvíce diskutované součásti kontaktního zateplovacího systému jsou povrchová úprava – omítka a tepelný izolant zateplovacího systému. Omítka dohromady se základní vrstvou vytváří takzvané vnější souvrství, které chrání vnější kontaktní zateplovací systém před působením povětrnosti a zajišťuje jeho mechanickou odolnost a požadovanou životnost. Další nedílná funkce povrchové vrstvy zateplovacího systému – omítky je funkce estetická. Její barevnost, struktura, členění, je věcí především architektů. Weber nabízí architektům celou širokou škálu řešení fasád zateplovacích systémů tenkovrstvými omítkami různých barev a struktur. Dále architekti často navrhují zateplovací systém s možností použití silnovrstvrstvé minerální škrábané omítky, která je velmi blízká tradiční v Čechách používané omítce břizolit. V neposlední řadě společnost Weber nabízí zateplovací systém weber.therm keramik s povrchovou úpravou tvořenou keramickým nebo cihelným páskem, který architektům přináší další možnosti estetického ztvárnění zateplených fasády.
Na druhé straně izolant zateplovacího systému a jeho tloušťka je věcí projektanta specialisty na tepelnou ochranu budov.
Návrh izolantu vychází z několika podmínek, které musí každý projektant a architekt vzít v úvahu.
První jsou požadavky na tepelnou ochranu budovy, kdy s novelizací normy ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov- Část 2: Požadavky z listopadu 2011, došlo ke zpřísnění požadovaných hodnot součinitele prostupu tepla Un pro stěny vnější, těžká konstrukce z původně 0,38 na 0,30 W/m2K, doporučené hodnoty zůstaly stejné a přibyly doporučené hodnoty pro pasivní budovy Upas = 0,18 – 0,12 W/m2K pro stěny vnější těžké konstrukce.
S tepelně technickým posouzením konstrukce souvisí také dimenzování izolantu z pohledu bilance vodních par a vyšetření polohy kondenzačních zón. Dalším neméně důležitým parametrem zateplovacích systémů je jejich požární bezpečnost v především souladu s ČSN 730810 Požární bezpečnost staveb – Společná ustanovení. Další omezení v použití určitých druhů izolantů může vycházet z požadované povrchové úpravy zateplovacího systému. Některé izolace nejsou vhodné pro těžké povrchové úpravy jako jsou obkladové pásky, břizolitové omítky apod.
Nejrozšířenějším a nejběžnějším tepelným izolantem v ETICS je expandovaný polystyrén, který má dobré tepelně izolační vlastnosti a boduje také velmi dobrou zpracovatelností a nejnižší cenou mezi izolanty používanými v zateplovacím systému. Ale ani fasádní polystyrén nezůstal bez vylepšení. V současné době je již běžným izolantem používaným v ETICS šedý polystyrén, který díky grafitu ještě umocnil své tepelněizolační vlastnosti, kdy dosahuje deklarovaného součinitele teplené vodivost λD 0,032 – 0,033 W/mK. Další modifikací je prodyšný fasádní polystyrén, který se na trhu objevuje v několika variantách. Weber nabízí do systému weber.therm clima dvě varianty toho polystyrénu a to EPS-F 100 Clima Rda s λD 0,036 K W/m a EPS-F 70 Clima Sd s λD 0,033 W/mK. Nevýhodou fasádních polystyrénů je výškové omezení (a nejenom to) pro použití u staveb vyšších než 12m z důvodu požární bezpečnosti.
Dalším velmi rozšířeným izolantem jsou minerální izolace na bázi kamenné vlny. V zateplovacích systémech jsou používány především tzv. lamely s kolmou orientací vláken, které se lepí celoplošně, mají pevnost v tahu kolmo k rovině desky TR 80 kPa a proto jsou vhodné i pro použití v ETICS s těžkými povrchy (obkladové pásky, břizolitové omítky atd.). Další variantou jsou desky s podélnou orientací vláken, které není nutné lepit celoplošně, ale nejsou vhodné pro těžké povrchové úpravy díky nízké pevnosti v tahu kolmo k rovině desky TR 15 kPa. V dnešní době se začínají využívat i desky s TR 10 kPa, kde je nižší pevnost v tahu kolmo k rovině desky, ale mají nejlepší součinitel tepelné vodivosti (λD = 0,036 W/mK) z vláknitých minerálních izolací používaných v kontaktních zateplovacích systémech. Ovšem z mého pohledu do budoucna může nastat problém při případném podcenění navrhnuté tloušťky izolantu a následném přizateplení, kdy nebude tato deska schopná sama o sobě přenést další přitížení v podobě nalepené další vrstvy izolantu se základní vrstvou a povrchovou úpravou, ale to už je jiné téma. Velkou výhodou těchto izolací je původ v přírodním materiálu, také požární odolnost a velmi vysoká paropropustnost. Součinitel tepelné vodivosti λD u vláknitých minerálních izolací v ETICS se pohybuje od 0,036 W/mK do 0,041 W/mK.
Před dvěma lety představil Weber zcela nový izolant na bázi fenolické pěny, který posunul tepelněizolační parametry izolací pro fasádu o velký kus dopředu. λD je 0,021 W/mK, což je cca 45 % lepší teplněizolační účinek než klasický fasádní polystyrén. Velkou výhodou při návrhu novostaveb je možnost použití zdiva v menší tloušťce. U rekonstrukcí lze použít menší tloušťku této izolace, čímž snížíme náklady na oplechování, parapety, případně není nutné zvětšit přesahy střechy, také nevzniká přílišná tloušťka špalet u oken. Výhodou je také obdobná zpracovatelnost jako u EPS-F. Systém s tímto izolantem se také využívá pro nízkoenergetické a pasivní stavby.
Všechny výše popsané izolanty jsou běžnou součástí kontaktních zateplovacích systémů weber.therm. V podstatně menší míře se požívají izolanty na bázi přírodních materiálů jako je konopná izolace, dřevovláknité izolace a další.
Ing. Stanislav Bárta a Ing. Tomáš Pošta, divize WEBER,
Saint – Gobain Construction Products CZ a.s.
Něco o Weber:
je dnes v České republice jedním z nejvýznamnějších dodavatelů a výrobců vysoce kvalitních fasádní a zateplovacích systémů, štukových, tepelně izolačních a sanačních omítek, nátěrů, vyrovnávacích a samonivelačních podlahových hmot, lepidel na obklady a dlažby.
Nabízí komplexní škálu řešení, využívá moderní technologie, založené na nejvyšších technických požadavcích.