Být, či nebýt, není jediným dilematem dnešního člověka. Rozbít, nebo nerozbít svůj domov? Natáhnout vzduchovody k centrálnímu větrání, nebo provrtat dům jako ementál a umístit do každé místnosti jednu, nebo i více větracích jednotek? Podívejme se na dnešní možnosti.
Řízené, nucené větrání, ideálně se zpětným ziskem tepla, do rodinného domu moderní doby bezesporu patří. Problémy nevětraných domů, které se ženou za ziskem z dokonalého zateplení, jsou časovanou zdravotní bombou. Jak však smysluplně zařídit, aby dům byl k „bytí“? Ideální stav je takový, že obyvatelé domu bydlí, aniž by museli řešit výkyvy počasí, stále regulovali teplo, špatný vzduch v bytě, vlhkost a další parametry.
V současné úrovni poznání jsou ideálem pasivní domy. Jdou postavit za téměř stejné náklady jako běžný dům. Pokud dům nepostavíte, nebo nerekonstruuje jako pejsek s kočičkou, kteří pekli dort, pak jde o velmi kvalitní a dlouhodobě udržitelné bydlení, splňující nároky na komfort, finanční úspory, ale hlavně zdravotní požadavky z hlediska přívodu čerstvého vzduchu do domu. Z jeskyní jsme postupně přešli k jinému typu bydlení a nejen pomyslně vzato je potřeba změnit i návyky ohledně větrání.
Co je nyní na trhu k dispozici?
Centrální větrání s rekuperací tepla a decentrální větrání s rekuperací tepla, a to v mnoha variantách výkonu, od různých dovozců i výrobců a to z celého světa.
Výhody a nevýhody centrálního systému:
- + tišší provoz, jednotka je umístěná v nebytovém prostoru domu
- + obvykle na dům levnější investice do pořízení systému
- + vzhledově příjemnější, v obytných prostorech jsou vidět jen ventily
- + obvykle vyšší reálná účinnost zpětného zisku
- + možnost dohřevu a rozvodu tepla po domě
- + možnost kombinace s topením
- + jen dva ventilátory, menší riziko poruchy a levnější provozní náklady v budoucnu (životnost), výměna filtrů na jednom místě
- + možnost řídit inteligentním systémem (čidla, centrální řízení domu)
- - nutnost bezprahového provozu
- - centrální čištění může být náročnější
- - v rekonstrukci může způsobit problém umístění vzduchovodů
Výhody a nevýhody decentrálního systému větrání:
- + nemusí se čistit vzduchovody, stačí pouze občas opláchnout výměník
- + osazují se hlavně tam, kam už se nevejdou vzduchovody
- + ideální do malých prostor bytů
- + ideální do bytových domů s více vlastníky
- + nižší cena na menších objektech
- - vyšší hlučnost
- - možné vyšší náklady v budoucnu, životnost většího počtu ventilátorů
- - velké průměry instalačních otvorů, nebo jejich množství
Zvolit výrobce, dovozce, obchodníka, svěřit dodávku montážní firmě, nebo raději svépomocně realizovat?
Obecně vzato při rozhodování o pořízení větrání je dobré se rozhlédnout nejen po jednotlivých zařízeních, ale i po tom, kdo vám jej dodává. Na IBF Brno 2013 bylo zřetelně znát, že počet firem, které se větrání věnují, narůstá.
Kdo vám větrání tedy dodá? Potřebujte například realizační projekt? Je to jako s jakoukoli jinou dodávkou. Je potřeba zvážit, jakou zkušenost s danou problematikou firma má. Jestli má k montážím oprávnění nejen živnostenské, ale především odborné. Jestli ještě před koncem záruční doby bude na trhu. Jaký a v jakých cenách poskytuje servis. Jak dostupný v dalších letech bude nákup filtrů. Jak rozsáhlé informace obdržíte před nákupem zařízení, jak vstřícná je komunikace po instalaci. To je jen několik rozhodovacích parametrů.
Autoři článku:
Barbora Hrdinová, Ing. Petr Krejčí, působí v české společnosti ThermWet s.r.o., která od roku 2002 vyvíjí a dodává vlastní systém větrání s použitím protiproudých trubkových výměníků. Pracují se zákazníkem od projektu, přes montáž až po servis. Komplexní pohled a zkušenosti umožňují zákazníkovi nabídnout i další kvalitní výrobky a výhody, jak centrálního, tak i decentrálního řešení na míru přímo pro každý objekt a jeho obyvatele.
Pro více informací kontaktujte:
ThermWet s.r.o.
Vlárská 1454/1
104 00 Praha 10 - Uhříněves
T: +420 775 973 717
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.thermwet.cz