Dovést denní světlo do každé tmavé místnosti v domě je s pomocí klasických způsobů prosvětlení někdy těžko splnitelný úkol. Schodiště, chodby, kuchyně, obytné části, komory, koupelny jsou často dennímu světlu těžko přístupné - a zde se právě velmi dobře uplatňují světlovody ALLUX.
Světlovody mají tyto obecné výhody
- efektivně osvětlí místnosti s nedostatkem denního světla
- osvětlí i prostory, na které běžná či střešní okna nedostačují
- zatraktivní prostory, které by nebylo možné jinak vhodně využít
- prostor osvětlený denním světlem se stane bezpečnějším a příjemnějším
- denní osvětlení = nejzdravější, úsporné a ekologické osvětlení
- zachovává reálné barvy v místnosti
- pomáhá řešit syndrom nezdravých budov
- snižuje pocit ospalosti, celkové únavy
- snižuje zimní depresi vyvolanou nedostatkem denního světla
- snižuje pocit stísněnosti v jinak uzavřených prostorách bez denního světla
- denní světlo zlepšuje imunitní systém člověka, jeho koncentraci a náladu
- příznivě působí na pokojové rostliny
Jak se vede světlo pomocí světlovodů ALLUX
Denní světlo proniká přes průhlednou kopuli umístěnou na střeše do světlovodného tubusu s vysoce reflexní vrstvou, která světlo dále odráží do stropního difuzéru světlovodu. Stropní difuzér rovnoměrně rozptyluje denní světlo do místnosti, nedochází tak k oslnění osob, rozptylované světlo je příjemně měkké.
Velikosti (průměry) světlovodů a jejich použití
Dodáváme světlovody ALLUX o průměru 25, 35, 55 a 85 cm. Průměr světlovodu je základním parametrem určujícím výkon světlovodu. Dále je třeba vzít v úvahu, že světlovod rozptyluje denní světlo, které je samozřejmě závislé na denní a roční době a především na počasí. Zde bych ze zkušenosti zdůraznil, že poloha České republiky je ovlivněna velkým počtem dní se zataženou oblohou, což je určitě důležité vzít v úvahu při výběru průměru světlovodu a jejich počtu.
Flexibilní a pevný tubus
Naše společnost používá flexibilní i pevné tubusy. Tak jako u ostatních produktů, obě tyto varianty mají své výhody a nevýhody.
Výhodou flexibilních tubusů je výrazně nižší cena a mnohem jednodušší montáž (lze provést i svépomocí). Omezujícím faktorem je zde maximální délka, do které lze flexibilní tubus použít. Naše společnost např. průměr světlovodu 55 cm dodává s flexibilním tubusem i do 6 metrů délky, při plné spokojenosti zákazníka. Flexibilní tubus je vyroben z polyesterové folie s metalizovaným povrchem, nejedná se tedy o hliníkové potrubí určené pro ventilaci (zákazníci si často pletou).
Výhodou pevných tubusů je vyšší odrazivost a přenos světla, který se však projeví až při větších délkách tubusů. Nevýhodou pevných tubusů je vyšší cena, nutnost použití spojovacích kolen u šikmých střech a dražší montáž (nemožnost montovat světlovod svépomocí).
Doporučujeme zákazníkům se vždy poradit s pracovníkem naší firmy, který pro vaše použití doporučí příslušný průměr a počet světlovodů a doporučí vhodný typ tubusu. Ceny světlovodů se pohybují již od 7.000,- Kč bez DPH.
Příklady využití světlovodů ALLUX – flexibilní tubus
Možnost instalace světlovodů ALLUX do všech typů střešních krytin
Používáme střešní rám s oplechováním z potahovaného hliníku (tmavě šedá povrchová úprava), který lze použít na ploché i šikmé střechy s jakoukoliv střešní krytinou. Díky akrylátové kopuli dochází k maximalizaci absorpce slunečních paprsků do tubusu, na rozdíl od střešního okna, které naše společnost nepoužívá.
Do střešní části světlovodu lze také připevnit izolační sklo, díky kterému lze světlovod dodat např. i do nízkoenergetických domů. V tomto případě současně doporučujeme zaizolovat i světlovodný tubus.
Obecné zásady - umístění světlovodu ALLUX na šikmé střeše
Zásada č. 1
Snažte se umístit světlovod ALLUX vždy na jižní stranu střechy, je-li to možné. Získáte tím více světla.
Zásada č. 2
Je vždy lepší umístit světlovod na severní stranu u hřebene střechy než na jižní stranu s několika ohyby světlovodného tubusu.
Důležitá zásada - umístění světlovodu ALLUX na ploché střeše
Vždy je nutno pod oplechování střešní části světlovodu umístit manžetu výšky 30 – 50 cm. Výšku manžety volíme vždy dle příslušného sněhového pásma místa montáže. Díky použití manžety vyloučíme pravděpodobnost zatečení vody v místě napojení světlovodu do střešního pláště. V případě vyšší sněhové pokrývky také zvyšujeme pravděpodobnost, že kopule světlovodu nezapadá sněhem a světlovod tak bude stále plnit svoji základní funkci, tedy přenášet denní světlo do místnosti.
Instalace světlovodných tubusů
Flexibilní tubus se musí vždy vypnout, nedokonalé vypnutí při montáži jinak způsobí ztráty v přenosu slunečních paprsků. Pevný tubus se dodává vždy v jednom kuse a to až do délky 6 metrů.
U pevných tubusů vždy dbáme na dokonalé spojení jednotlivých dílů, délka dílů je vždy 60 cm. Je – li tubus delší než
3 metry, doporučujeme jeho vyvěšení pomocí ocelových lanek. Max. délka pevných tubusů v podstatě není omezena, reálně uvažujeme i do 20 metrů.
Kombinace flexibilních a pevných tubusů je stále častěji používaná varianta. Díky pevnému tubusu je zajištěn o něco vyšší přenos světla, díky flexibilnímu tubusu použitému v místě ohybu tubusu ušetříme za dražší pevné koleno. Při kombinaci obou typů tubusů doporučujeme flexibilní část umístit pod střešní část světlovodu, pevnou část tubusu pak dolů nad stropní difuzér (rozptylovač).
Zateplení tubusu je možno provést u nezateplených střech. U kratších tubusů do 2 metrů můžeme izolaci omotat kolem tubusu, tak aby nedošlo k deformaci tubusu. U delších tubusů doporučujeme kolem tubusu postavit ochranný sloupek, na který se přilepí např. polystyren, tak aby nebyl zatěžován izolací samotný tubus.
Přídavné osvětlení
Jako doplněk poskytujeme svítidlo (nosník pro úspornou žárovku), který lze zabudovat dovnitř tubusu v místě nad stropním difuzérem. Světlovod tak lze využít ve dne i v noci – slouží tedy i jako interiérové svítidlo (řešení „dva v jednom“). To je další výhoda, protože další centrální osvětlení interiéru se tak již nemusí do stropu instalovat!
Dvojitý stropní difuzér = lepší tepelná izolace
Všeobecně se uvádí, že díky uzavřenému sloupci vzduchu uvnitř tubusu má světlovod velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Nicméně při větších délkách světlovodného tubusu je nutno počítat s tzv.“komínovým efektem“, kdy vzduch uvnitř tubusu začíná při rozdílu teplot cirkulovat. Je to právě náš světlovod, který je vybaven „Dvojitým stropním difuzérem“, tak aby výborné tepelně izolační vlastnosti byly zachovány i v zimním období. I při použití dvojitého difuzéru je zachován výborný přenos světla a vysoká svítivost světlovodu, viz. foto.
Světlovod ALLUX – ekologické řešení
S použitím světlovodů ALLUX získáte nejen příjemné denní osvětlení, ale i uspoříte za elektrickou energii. Ekonomická úspora je však jen jedním z faktorů ovlivňujících rozhodování o tom, zda si pořídit světlovod. A dokonce většinou není ani hlediskem nejdůležitějším. Na závěr je však na místě zdůraznit, že přirozené osvětlení má především pozitivní vliv na naše zdraví a psychiku. A dokonce prohloubí i estetický dojem z vašeho domova – barvy i povrch materiálů použitých v interiéru se v denním světle předvedou ve své plné kráse.