Vápenopískové bloky QUADRO
Důležitým parametrem při volbě konstrukčního systému a stavebních materiálů je v dnešní době rychlost výstavby. Ta je také hlavní předností přesného stavebnicového systému QUADRO pro zdění s minijeřábem. I s ručními formáty cihel lze díky přesnému zdění na tenkovrstvou spáru dosáhnout značných časových úspor, ale teprve použitím bloků QUADRO s minijeřábem se rychlost zdění zvýší až na 0,25 hod./m2. V jednom záběru se osazuje 0,5 m2 zdiva (osmkrát více než při ručním zdění) a to bez náročné fyzické zátěže. Bloky QUADRO se vyrábějí v tloušťkách 115, 150, 175, 200, 240, 300 a 365 mm. Základní formáty systému tvoří bloky 1/1, 3/4, 1/2 a doplňkové formáty 1/4 (25x25 cm) a 1/8 (12,5x25 cm). Stěny v modulu 12,5 cm se tak mohou zdít bez jediného dořezu; vyrovnávací cihly o výškách 5, 7, 10 a 12 cm pro každou tloušťku stěny umožňují případné nastavení libovolného délkového i výškového modulu, vše opět bez řezání. Pro zamezení tepelného mostu u základové desky se často používají izolační vyrovnávací cihly IZO s lepšími tepelněizolačními vlastnostmi. Celkem je k dispozici devět formátů cihel pro každou tloušťku zdiva a toto množství již vyžaduje zhotovení spárořezu, kladečského plánu stěn.
Plánovací software QUADROplan vykreslí na základě podkladů od projektanta přehledně všechny formáty cihel ve stěně a současně spočítá přesné výměry. Díky optimalizaci se zedník nemusí starat o skladbu ani vazbu zdiva, ale postupuje přesně podle spárořezů, tzv. „kladečáků“. Na výkresech jsou zakresleny a prokótovány veškeré otvory, překlady, prostupy, drážky ve zdivu, možné je i zhotovení trojrozměrné vizualizace pro lepší představivost.
Kladečáky“ zpracuje výrobce na základě výkresové dokumentace a zároveň provede přesnou kalkulaci potřebného množství materiálu. Díky této přípravě se minimalizují stavební prořezy a hlavně je umožněno zásobování stavby „just-in-time“ aktuálně potřebnými prvky. Variantou k systému QUADRO jsou bloky QUADRO E s průchozími kanálky pro vedení elektroinstalací. Odpadá tak pracné provádění drážek a jejich následné nahazování, při kterém se do zdiva vnáší další stavební voda. Zůstává jednotný podklad pro tenkovrstvé omítky. Kanálky ve zdivu představují snížení vážené stavební neprůzvučnosti o zhruba 1 dB, proto nacházejí uplatnění hlavně v objektech, kde nejsou kladeny na akustiku enormní požadavky. Bloky QUADRO při tl. 24 cm splňují s velkou rezervou normový požadavek vážené stavební neprůzvučnosti pro mezibytové stěny 53 dB (naměřené hodnoty R´w 56 dB).
Vysoká pevnost bloků QUADRO (P25) umožňuje výrazné snížení tloušťky zdiva, charakteristická pevnost zdiva se pohybuje okolo 14 MPa. Nejčastější tloušťka nosných stěn pro rodinné domy do tří podlaží je 175 mm, pro bytové domy do pěti podlaží pak 200 až 240 mm.
|
Postup zdění
Pro vlastní zdění s minijeřábem je potřeba pouze elektrická přípojka 380 V, s 16A jističem. Minijeřáby se dopravují na kamionu ve složeném stavu, první elektromotor zajistí pomocí hydraulického pístu vztyčení minijeřábu (celý proces trvá cca 1 min.), druhý motor slouží k vlastnímu zdění, tzn. pro zdvih a ukládání bloků QUADRO a pojezd minijeřábem. Otočná věž minijeřábu a pojezd kočkou se ovládají manuálně.
Pro plynulý průběh prací je důležité uspořádání staveniště a hlavně rozestavění palet s bloky mezi minijeřáb a zdivo tak, aby se manipulace zkrátila na minimum. Minijeřáby mají nosnost až 500 kg, maximální délku vyložení 5 metrů a maximální osazovací výška až 6 metrů. Všechny šáry zdiva se pro běžné výšky podlaží osazují pouze z pojezdných montážních schůdků a není potřeba žádné lešení. Bezpečnou manipulaci s bloky zajišťují samosvorné kleště, vše může být ovládáno jedním zedníkem. Aby byl postup zdění co nejefektivnější, doporučuje se práce ve dvou – pomocník (přidavač) transportuje bloky minijeřábem, zedník mezitím bloky ukládá a kontroluje rovinnost a svislost ve zdivu. Spotřeba tenkovrstvé malty pro 2mm spáru je minimální a rozmíchání pytlované směsi ve vědru se tak provádí při zdění pouze jednou až dvakrát do hodiny.
Systém strojního zdění QUADRO přináší efekt zejména u větších staveb, kde může být časová úspora opravdu výrazná. Pro rodinné domy je jeho použití sporné, protože časová úspora v řádech několika dní nemusí pokrýt náklady na nájem a dopravu minijeřábu na stavbu.
Použitím systému strojního zdění QUADRO zůstávají zachovány další důležité užitné hodnoty vápenopískového zdiva – vysoká statická zatížitelnost a výrazná protihluková ochrana. Dostatečná vnější vrstva zateplení dodává konstrukcím špičkové tepelněizolační vlastnosti, přičemž vlastní masivní zdivo zajišťuje navíc tepelnou akumulaci, která je rozhodující pro mikroklima v místnostech a příjemný pocit sálavého tepla. Vápenopísková cihla rovněž funguje jako přirozený regulátor vlhkosti, neboť má výraznou schopnost ukládat vodní páry a opět je uvolňovat do vnitřního prostoru, pokud je již vzduch sušší.
Technologie strojního zdění s minijeřábem se pomalu začíná dostávat do povědomí stále většího počtu developerů a stavebních firem, které si uvědomují zásadní význam rychlosti výstavby.
MARTIN SUCHÝ
foto archiv firmy VAPIS stavební hmoty, s. r. o.
Ing. Martin Suchý (*1981) absolvoval Stavební fakultu ČVUT. Pracuje jako technický poradce firmy VAPIS stavební hmoty, s. r. o.
|
Obr. 1: Kladečský plán připravený dodavatelem stavebního materiálů Obr. 2: Složený minijeřáb na stavbě Obr. 3: Minijeřáb v akci Obr. 4: Malta nanesená pomocí dávkovače Obr. 5: Kontrola osazení zdicího bloku Obr. 6: Zdivo z bloků Quadro Obr. 7: Dokončená hrubá stavba bytového domu Obr. 8: Stavba pasivního rodinného domu |