Minulý rok přinesl dvě nové výzvy pro produkci dřevěných pelet i kotlů na jejich spalování. V Česku byla zavedena mezinárodní certifikace ENplus pro výrobu i přepravu pelet. Zatímco peletáři se zaměřili na kvalitu, kotláři soutěžili v disciplíně emisních tříd – s novelou zákona o ochraně ovzduší mají na trhu významnou výhodu všechny kotle v 5. emisní třídě. Kvalitní vytápění peletami si navíc letos díky právě běžícím dotacím může dovolit více lidí. Toužit budou vedle kvality také po komfortu – ten zajistí správně vybudovaná kotelna a sklad pelet.
Letošní jaro je v znamení dotací na ekologické vytápění, které je možné uplatnit také na nákup kotle na biomasu. Od 1. dubna se přijímají žádosti v Nové zelené úsporám, v polovině května začali rozdávat kotlíkové dotace v Královéhradeckém a Ústeckém kraji a další kraje dotace chystají, Státní fond životního prostředí dokonce před několika dny přislíbil i dotace z evropských fondů.
Pro ty, kteří čekají na vhodnou dotaci, může být užitečný přehled Aktuální dotace na kotle, který spravuje Klastr Česká peleta – sdružení českých výrobců pelet a kotlů na jejich spalování. Jejich web www.ceska-peleta.cz je nejkomplexnějším zdrojem informací o tomto druhu vytápění a slouží současným i budoucím majitelům kotlů na biomasu, projektantům i stavařům.
Kotle na biomasu excelují v 5. emisní třídě
Emisní třídu zavedla novela zákona o ochraně ovzduší jako jedno z nejdůležitějších kritérií, co se týče prodeje kotlů na tuhá paliva. Nejméně kvalitní kotle 1. a 2. emisní třídy se od letošního roku už ani neprodávají, jak se dočtete v článku Emisní třídy rozhodují, které kotle zůstanou na trhu. Zatímco pro většinu kotlů na uhlí to znamená významnou komplikaci, kotle na biomasu se vždy pohybovaly ve vyšších emisních třídách.
V posledních letech se na českém trhu představily nové kotle na biomasu v dosud nejvyšší, 5. emisní třídě. Znamená to, že jsou nejen vysoce ekologické, ale rovněž efektivnější při spalování biomasy –šetříživotní prostředí i vaši peněženku. Při výběru kotle se můžete podívat do Galerie kotlů nebo Galerie kamen a získat rychlý přehled, co se na trhu nabízí. V galeriích jsou výhradně zařízení doporučená Klastrem Česká peleta.
Jak nakupovat pelety? Na jaře a s certifikátem
Vedle kvality kotlů na biomasu se rychle zvyšuje i kvalita paliva a díky tomu je možné spalovat ekologické palivo s vysokou výhřevností. Významným krokem bylo zavedení certifikace ENplus, která je mezinárodně přijata jako garance kvalitní výroby a dokonce i přepravy dřevěných pelet. Auditoři dohlížejí nad produkcí, přepravou i skladováním pelet u výrobců a obchodníků.
U nás certifikaci uděluje od 1. ledna 2013 Klastr Česká peleta. Zda jsou pelety certifikované, zjistíte ze seznamu držitelů licence ENplus na webu. Při nákupu proto hledejte kulaté razítko ENplus na sáčcích s peletami nebo na dodacím listu u volně ložených pelet.
Druhá dobrá rada pro nákup pelet se týká načasování– nakupujte na jaře. Ceny pelet reagují na to, zda právě probíhá topná sezona, tradičně jsou na jaře a v létě levnější. Letos na jaře jejich cena klesla dokonce o 15 – 20 %, jak informovala zpráva Ceny pelet jdou dolů, levnější než na jaře už letos nebudou. Ideální je nakoupit na jaře na celou přicházející topnou sezonu a pelety si doma naskladnit.
Základem komfortu je kotelna a sklad
Abyste mohli plně využít všech výhod vytápění peletami, které jsme uvedli výše, je třeba dobře připravit váš dům nebo novostavbu – zařídit odpovídající kotelnu a sklad. Automatický kotel na pelety je nejen schopen se sám zapalovat a čistit, ale také si sám přikládat, pokud je propojen se silem. Do skladu si zase můžete nechat nafoukat ještě o něco levnější, volně ložené pelety, pokud předem zajistíte přístup pro cistern s peletami.
Konkrétní požadavky na kotelnu pro kotel na biomasu i sklad na volně ložené pelety najdete i s nákresy v sekci kotelny a sklady na webu Klastru Česká peleta. Komfort dále zvyšuje například ovládání kotle na pelety skrze LCD display v obytné části domu nebo na dálku přes GSM modul.To vše už dnes patří ke standardu vytápění peletami.