Oplechování parapetu patří mezi základní klempířské konstrukce ve stavební výrobě. Mělo by se jednat o rutinní pracovní operaci, ale nejedná.
Rozšířením sortimentu klempířského materiálu spolu s novými stavebními technologiemi vzniká celá řada nových podmínek, které je nutno při realizaci zohlednit. Z toho mohou pramenit chyby a nedostatky, které ovlivňují funkci a životnost parapetu.
Samostatnou kapitolou je realizace parapetních plechů pro tvarově zajímavé stavební otvory, například kruhová okna. Jde vždy o důležitý pohledový architektonický prvek. Podklad musí být rovný a pravidelný. Finální kompozice okna a plechu je působivá a podpoří vize architekta. Pro tyto klempířské práce by měla být vybrána firma s odpovídající praxí a zkušenostmi.
Co je základní funkcí parapetu?
Parapet chrání stavební konstrukci před působením vnějších vlivů (srážky dešťové, sněhové, působení větru). Parapet může plnit všechny tyto funkce pouze za předpokladu, že je správně vyroben a správně namontován.
Správná montáž parapetu zahrnuje tyto kroky:
- Kontrola a příprava podkladu
Nejdůležitějším kontrolovaným parametrem je sklon podkladu 3° podle klempířské normy ČSN 733610 a samozřejmě kvalita podkladní vrstvy. - Výroba klempířského prvku – parapetu
Uzavřený tvar, žádné průstřihy v rozích. Započítáno vyložení parapetu přes okraj stavební konstrukce minimálně o 30 mm, svislý ohyb min. 50 mm. Ukončení parapetu na ostění. Ošetření ostrého detailu na koncích přesazení před hranu stavební konstrukce. - Montáž
Dáváme přednost nepřímému kotvení nebo lepení pomocí lepidla ENKOLIT. Při kotvení se vyhneme přímé perforaci parapetního plechu, abychom mohli garantovat funkční i materiálovou životnost celé konstrukce. Důležité je vyložení parapetu přes okraj stavebního otvoru a svislý ohyb (viz bod 2.) - Zabezpečení parapetu
Povrch parapetu je nutno ochránit před dalšími pracemi na stavbě působením omítky nebo malby ochrannou fólií v kombinaci se separační rohoží, která se hned po aplikaci omítky odstraní. Ideální je materiál, kde je ochranná fólie parapetu už součástí dodávky plechu.
Realizace stavebních prací je často náročná z časových důvodů a omezených finančních prostředků. Řemeslník si mnohdy usnadňuje a také zlevňuje řemeslnou práci tím, že nedodrží základní doporučení. To ale znamená pro investora do budoucna starosti s případnými opravami.
Nejčastější chyby při montáži parapetů:
- Parapet není vyspádovaný.
Na parapetu zůstává stát voda, která se může za určitých okolností vracet pod konstrukci. - Parapety se v rozích prostřihnou a zatmelí silikonem.
Vhodnější je v rohu udělat sklad, který se ohne přes roh. Místo je přirozeně vodotěsné do výšky zdvihu a do konstrukce se nemusí vnášet těsnicí prvek, který má nižší životnost než samotný plech. - Na rozích vyložení chybí vyztužení.
Pokud je parapet v konfrontační rovině, kde se člověk může opřít, může dojít k roztržení plechu, protože v daném místě vzniká velké vrubové napětí. Může dojít i ke zranění. - Chybné zapuštění parapetu do ostění.
U zateplovacích systémů je častou chybou napružení boční části parapetního plechu na omítku a pouze zatmelení vrchní spáry. Zateplení na bázi polystyrénu může změnit svůj objem a mezi parapetem a ostěním vznikne mezera. Mezera může vzniknout i vlivem dilatace plechu. - Dodatečné nevhodné podložení parapetu při finální omítce.
Mezi parapetem a podkladem vznikne vždy určitá spára. Při začišťování spáry se pod parapet zbytečně natlačí příliš mnoho materiálu a parapet se nadzvedne, vyboulí a vytvoří protispád. - Chyby při aplikaci doporučeného lepidla.
Doporučený způsob lepení parapetů je lepidlem Enkolit. Je potřeba dodržovat určitá pravidla daná výrobcem především při aplikaci na polystyrén. Doporučena je dostatečná výška stěrky s mřížkou a penetrace podkladu. Při nerespektování těchto zásad může dojít k poškození podkladu a následně uvolnění celé konstrukce. Znehodnotí se tak osvědčený způsob spolehlivé a kvalitní montáže oplechování. - Použití nevhodného lepidla.
Pro lepení parapetů nejsou vhodná lepidla, která se nenanáší celoplošně, jsou porézní nebo nejsou trvale pružná. Případně mají jiné nedostatky spojené s konkrétním klempířským materiálem. Pokud se klempíř rozhodne pro použití jiného lepidla, než doporučeného, měl by použití konzultovat s výrobcem konkrétního lepidla a od něj si vyžádat potřebné informace a podmínky použití.
Oplechování parapetů i jiných stavebních konstrukcí tvoří na stavbě většinou malý objem, který však zásadně dotváří celkový vzhled realizovaného objektu. Je proto nutno dát těmto pracím stejný prostor a stejnou vážnost jako u částí stavby realizovaných cíleně jako pohledové. Parapety a oplechování objektu jsou po celou dobu životnosti vizuálně exponovaným prvkem, který buď přispívá k jeho dokonalosti, nebo je naopak trvalou skvrnou na celkovém dojmu.
Autor: Ing. Martin Link, RHEINZINK ČR s.r.o.
Potřebujete konzultaci, případně detaily ke konkrétnímu klempířskému prvku z titanzinku RHEINZINK?
Kontaktujte technického poradce RHEINZINK Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Kontakt:
RHEINZINK ČR s.r.o.
- Na Valech 22, 290 01 Poděbrady
- tel.: 325 615465
- fax: 325 615721
- Technické poradenství: http://www.rheinzink.cz/kontakt/
- Dotazy: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. www.rheinzink.cz