V minulém článku jsme se věnovali zejména fyzikálním aspektům zateplování historických budov z interiéru. Fyzikální podstata, kde se navzájem doplňují sorpční schopnosti dřevovlákna s kapilárním vedením v kapilárně pórovitém materiálu je jedna věc.
Výrobek z dřevovlákna
Část 2
Úvod
V minulém článku jsme se věnovali zejména fyzikálním aspektům zateplování historických budov z interiéru. Fyzikální podstata, kde se navzájem doplňují sorpční schopnosti dřevovlákna s kapilárním vedením v kapilárně pórovitém materiálu je jedna věc. Druhá, a pro praktickou realizaci ještě důležitější, je správná aplikace desek na zateplovanou stěnu, konstrukční zásady a v neposlední řadě vhodné povrchové materiály.
Zateplování historických budov přináší mnohé technické problémy, zejména musí-li být ponechán původní vzhled vnější fasády. Inovativní ekologická dřevovláknitá deska Pavadentro nabízí vhodné a bezpečné řešení. Kromě úspory tepelné energie pozitivně ovlivňuje mikroklima uvnitř budovy.
Technické problémy řešeníModernizace starých a historických budov, kde nejsou povoleny zásahy na vnější fasádě, může představovat skutečnou výzvu pro architekty, projektanty a stavební firmy. Izolace obvodových stěn lze provádět pouze na straně interiéru. Nevhodný způsob izolace obvykle vede ke kondenzaci uvnitř konstrukce, což způsobuje kritické problémy v obvodovém plášti budovy. Degradace vlhkostí a biologickými procesy jsou časté příznaky nevhodného technického řešení.
Dřevovláknitá deska PAVADENTRODřevovláknitá izolační deska Pavatex - Pavadentro (Obr. 1) je určena zejména pro vnitřní zateplení vnějších stěn starých a historických budov. Na stavebně fyzikální aspekty uvedené v předchozí stati navážeme praktickými radami jak s deskami pracovat, jak zajistit kontaktní napojení na zateplované zdivo a jaké použít povrchové úpravy.
Konstrukční příklady a zásadyTechnická doporučení k aplikaci desek v zhledem k okenním ostěním, příčkám a sousedním místnostem byly podrobně zpracovány minule. Obr. 2 ilustrativně ale názorně zobrazuje použití Pavadentra při zateplování hrázděného zdiva. |
Obr. 1 Deska Pavadentro
|
Obr. 2 Princip zateplení deskami Pavadentro z interiéru, ukázka na hrázděné konstrukci
Montáž desek Pavadentro
Vyrovnání povrchu
Povrch stěny musí být rovný, kompaktní a nedrolivý. Všechny neprodyšné povrchové nátěry (pryskyřičné, latexové apod.) musí být buď odstraněny, nebo dostatečně mechanicky porušeny tak, aby nebránily difúzi vodní páry na rozhraní izolantu a původního zdiva. Jinak na této hranici hrozí kondenzace.
Vyrovnávací omítka
Jestliže stávající stěna vykazuje podstatné nerovnosti (například po úplném odstranění vnitřní omítky) větší než 8 mm, je potřeba použít vyrovnávací omítku (Obr. 3). Použitý materiál musí být difúzní a navíc kapilárně vodivý. Z bohatých zkušeností firmy NBT (Velká Británie) je vhodným materiálem vápenná omítková směs BAUMIT BAYOSAN RK 38. Doporučujeme ponechat dobu vysýchání 1 den na každý 1 mm tloušťky vyrovnávací omítky před nanesením další adsorpční omítky a připevnění desky Pavadentro.
Obr. 3 Vyrovnávací omítka |
Obr. 4 Adsorpční omítka na desce |
Obr. 5 kontaktní uložení desky na zdivu |
Adsorpční omítka
Mezi stávající stěnou s vyrovnaným a pevným povrchem a izolační deskou Pavadentro je nezbytné v celé ploše použít kapilárně vodivou a adsorpční omítku. Adsorpční omítka může být nanesena buď celoplošně na stěnu, nebo na povrch desky zubatým hladítkem jako lepicí vrstva (Obr. 4). Minimální požadovaná tloušťka je nejméně 5 mm. Jako optimální je vhodná vápenná omítková směs Baumit Bayosan RK 70 N.
Poznámka 1:
Adsorpční omítka působí také jako vzduchotěsná vrstva, pokud má ve všech místech tloušťku alespoň 8 mm. Jako vzduchotěsnou vrstvu lze považovat též vyrovnávací omítku, pokud má ve všech místech požadovanou minimální tloušťku. Zároveň musí být vzduchotěsnou lepicí páskou přelepena všechna napojení na okolní konstrukce, jako např. okenní a dveřní rámy, stropní trámy apod.
Poznámka 2:
Deska Pavadentro musí být v celé zateplované ploše kontraktně položena na zateplované zdivo. Vzduchové mezery mezi vrstvami nejsou povoleny. Obr. 5.
Kotvení desek Pavadentro
- zelená minerální funkční vrstva uvnitř desky je vždy blíže ke zdi
- svislé styčné spáry musí být na vazbu s přesahem ≥ 200 mm (Obr. 6)
- všechny horizontální a vertikální spoje desek musí být pevně na sraz a neměly by být v ose s ostěním, parapetem, nadpražím a jinými anomáliemi v ploše stěny.
Dřevovláknité izolační desky Pavadentro se podle podkladu upevňují buď kotevními hmoždinkami (shodné jako pro zateplovací systémy ETICS), nebo širokými sponami do dřeva. Upevňovací prvky musí být v jedné rovině s povrchem desky. Délka připevňovacího prostředku závisí na tloušťce desky:
Do dřevěné nosné konstrukce (hrázděné stavby)
Upevnění pomocí kotevních hmoždinek EJOT
- kotva do dřeva ejotherm STR H, délka: 80 - 160 mm
- zapuštění šroubu do dřeva: ≥ 40 mm
- optimální vzdálenost od okraje desky: 100 mm
- minimální vzdálenost od hrany desky: 50 mm
- počet šroubů na desku: ≥ 4 ks
Upevnění širokými sponami (např. nerezové Haubold BS29000 CRF)
- potřebné délky spony: 75 - 100 -110 - 130 mm (tl. desky 40-60-80-100 mm)
- hloubka zapuštění spony do dřeva: ≥ 30 mm
- optimální vzdálenost od okraje desky: 100 mm
- minimální vzdálenost od hrany desky: 30 mm
- vzdálenost mezi sponami: ≤ 180 mm
- počet spon na desku: 4 x 3 = 12 ks
Obr. 6 Rozmístění desek a kotvení hmoždinkami s talířovými podložkami
Do zdiva
- Kotevní hmoždinka EJOT NT U nebo STR U 2G, délka: ≥ 95 mm
- Zapuštění hmoždinky do zdiva ≥ 35 mm
- Optimální vzdálenost od okraje desky: 100 mm
- Minimální vzdálenost od hrany desky: 50 mm
- Počet šroubů na desku: ≥ 4
Poznámka 3:
Montáž kotevních hmoždinek systému ETICS musí být provedena v souladu s požadavkem výrobce.
Vnitřní Povrchová úprava – omítky
Interiérová strana zateplení musí být ochráněna před mechanickým poškozením, zároveň však musí vykazovat patřičný vzhled. Z fyzikálních důvodů je povoleno použít takové materiály, které mají nízký faktor difúzního odporu a navíc schopnost adsorpce vodní páry současně s možností kapilárního vedení. V zahraničí se osvědčily a doporučujeme vápenné a hliněné omítky.
Vápenné omítky
Podle zkušeností firmy NBT z Velké Británie doporučujeme použít vápenné směsi od firmy Baumit. Je možno využít tří alternativ podle požadavku na konečnou úpravu povrchu. Povrch dřevovláknité desky Pavadentro se nepenetruje.
Varianta 1 - Baumit RK70 N - finální vápenná omítka
na základní vrstvě Baumit RK 70 N – vytvoří hladký povrch s jemnou strukturou do hrubosti 0,6 mm. Ideální povrch odpovídající vzhledu tradiční vápenné omítky.
Nanášení základní a finální vrstvy během jednoho dne
Varianta 2 - Baumit RK 38 - finální vápenná omítka
na základní vrstvě Baumit RK 70 N – vytvoří hladký povrch s mírně hrubší strukturou do 0,8 mm.
Varianta 3 - Baumit Klima Stěrka - finální vápenná omítka
na základní vrstvě Baumit RK70 N - Velmi hladký, matný povrch s jemnou povrchovou strukturou (pro soudobé moderní povrchové úpravy):
Poznámka 4:
Jakákoliv jiná alternativní konečná vápenná úprava na podkladu Baumit RK 70 N musí splňovat požadavek vysoké paropropustnosti. Používejte materiály jen s nízkou hodnotou ekvivalentní difúzní tloušťky Sd.
Poznámka 5:
Technologie nanášení a zpracování jednotlivých materiálů a vrstev je dána výrobními předpisy a technologickými postupy výrobce omítkových směsí Baumit.
Hliněné omítky
Hliněnou omítku lze použít například následujícími způsoby podle požadavku na konečnou povrchovou úpravu:
Varianta 1: konečný povrch opatřený barvou (Obr. 7)
- Nanést jednu vrstvu podkladní hliněné omítky v tloušťce 5 -7 mm (materiál vyztužený například slaměnými vlákny).
- Vložit výztužnou síťku v celé ploše těsně pod povrchem.
- Dokončit úpravu tak, aby mřížka byla 2 mm pod povrchem.
- Omítnutý povrch může pak být uzpůsoben do požadované barvy vrstvou minerální, kaseinové nebo hliněné barvy.
Varianta 2: konečný povrch opatřený dekorativní omítkou (Obr. 8)
- Nanést jednu vrstvu podkladní hliněné omítky v tloušťce 5 -7 mm (materiál vyztužený například slaměnými vlákny).
- Vložit výztužnou síťku v celé ploše těsně pod povrchem.
- Dokončit úpravu požadovanou dekorativní omítkou (bez přísad) v tloušťce 1-2 mm.
Obr. 7 Konečný povrch opatřený barvou |
Obr. 8 Konečný povrch opatřený dekorativní omítkou |
Poznámka 6:
Nenanášejte omítky, je-li teplota stěny nebo vzduchu nižší než + 5° C Zajistěte dostatečné větrání během aplikace.
Další vyztužení nároží
Aby se snížilo riziko vzniku trhlin, je zapotřebí dodatečné vyztužení všech hran na exponovaných místech, jako jsou nároží, ostění otvorů apod. Přeložte do základní omítky přes hranu desek pás výztužné mřížky tak, aby hlavní celoplošná síťka překryla proužky o více než 100 mm.
Ukončení v kontaktu na okolní konstrukce
Použijte komprimační pásky v napojení Pavadentra ke stropu, ke stropním trámům a dalším konstrukčním prvkům. Je vhodné všude tam, kde Pavadentro z jakýchkoliv důvodů končí kolmo k navazující konstrukcí.
Instalace - jak se vypořádat s .......
Elektroinstalační rozvody
Pokud je to možné, doporučujeme vést veškeré instalace na vnitřních (nezateplených) stěnách a příčkách budovy. Kde to možné není, mohou být (například elektroinstalace) zapuštěny do desky. Mějte však na zřeteli možné porušení funkční vrstvy (funkční vrstva se nachází 20 mm od zadní strany desky pro všechny tloušťky), Obr. 9 a Obr. 10.
Obr. 9 Zapuštění krabice do desky |
Obr. 10 Schéma zapuštění vodiče v řezu |
Když není ani toto možné, rozvody elektroinstalace mohou být zasekány do stávající zdi. Vzniklé otvory musí být opět vyplněny vyrovnávací maltou, aby se zabránilo vzniku vzduchových mezer mezi izolací a stěnou. Rovněž je nutné vyplnit otvory po zrušených původních elektroinstalačních krabicích.
Tam, kde je odstraněna stará interiérová omítka, mohou být tenké vodiče upevněny ke zdivu a schované ve vyrovnávací vápenné/hliněné omítce. U vypínačů a zásuvek je nutné provrtat pro vodič desku a prostup utěsnit tmelem. Vyvarujte se všech zbytečných průchodů a porušení zelené minerální funkční vrstvy. Vkládání potrubí do desky Pavadentro je nutné se vyhnout. Veškeré trubky a potrubí by měly být vedeny v podlahách nebo jiných nezateplených zdech.
Připevňování předmětů
Lehké předměty mohou být připevněny pomocí plastových hmoždinek (například hmoždinky do sádrokartonu) s hrubým závitem. Přes omítku do předvrtaného otvoru.
Těžké předměty musí být ukotveny až do původní nosné stěny. Aby se snížilo riziko růstu plísní na povrchu (způsobené tepelným mostem vytvořeným kotevní hmoždinkou), doporučujeme použít speciální šrouby s přerušeným tepelným mostem, například FISCHER THERMAX.
Stávající vnitřní omítka na zateplované stěně
Ideální je (v případně použití vnitřní tepelné izolace, kde je limitní situace, například kvůli vlhkostní situaci v daném místě) odstranit stávající omítky. To je vyvoláno tím, že některé omítkové materiály nejsou příliš paropropustné (např. těžká cementová omítka), nebo si neumí poradit s vyšší vlhkostí (například sádra).
Avšak za předpokladu, že úroveň vlhkosti v daném místě zůstává dostatečně nízká, je možné ponechat stávající omítky na místě.
Poznámka 7:
Obraťte se na Insowool o radu a přesné modelování transportu vlhkosti. Vzhledem ke složitosti skutečného transportu vlhkosti a jeho modelování neplatí pravidlo, že shodná vnitřní povrchová úprava se po zateplení chová stejně na různých materiálech a tloušťkách zateplované nosné konstrukce.
Stávající parotěsné povrchy v interiéru
Všechny povrchy zabraňující difúzi par je potřeba odstranit, nebo (např. v případě tenkého nátěru latexem, epoxidovou pryskyřicí apod.) dostatečně mechanicky porušit.
Poznámka 8:
Desky Pavadentro není vhodné použít tam, kde je na stěně exteriéru zateplovaného zdiva keramický obklad nebo jiná povrchová úprava s velkým faktorem difúzního odporu, která by bránila vysýchání a transportu vodní páry.
Vlhké prostory
Zateplovací systém Pavadentro není vhodný pro oblasti s problémem nadměrné vlhkosti způsobené například vzlínající vlhkosti, vadnými okapovými žlaby, nebo tam, kde vnější fasáda nemůže poskytnout dostatečnou ochranu proti hnanému dešti. Všechny tyto problémy je třeba řešit před aplikací izolace.
Desky Pavadentro mohou být použity v běžných kuchyních domácností a s omezením i v koupelnách. V koupelnách je nutný účinný ventilátor. Paronepropustné materiály, jako jsou obklady nebo neprodyšné nátěrové hmoty (v koupelnách) by neměly být používány na vnitřní povrch desek.
Dřevěné stropní trámy
Je-li možný přístup k dřevěným stropním trámům, doporučuje se eliminovat tepelný most použitím izolace na strop mezi trámy (např. pružná rohož Pavaflex nebo Pavadentro, případně jiný typ desky Pavatex). Zároveň je velmi důležité dosažení dobré úrovně vzduchotěsnosti kolem stropních trámů, a to nejlépe vzduchotěsnou páskou napojenou na omítku, a to ještě před aplikací izolace mezi trámy.
Vzduchotěsnost
Vzduchotěsnost objektu by měla být řešena jako jedna kontinuální nepřerušená vrstva. Pro zateplovací systém Pavadentro se jako vzduchotěsná vrstva považuje vyrovnávací nebo podkladní malta, v minimální tloušťce 8 mm. Všechny prostupy, rohy, okna nebo podobné konstrukční prvky by měl být napojeny odpovídajícím způsobem.
Řezání
Desky PAVADENTRO lze řezat elektrickou kotoučovou nebo ruční/elektrickou přímočarou pilou. V interiéru je vhodné přímé odsávání pilin, doporučuje se respirátor.
Optimální tloušťka zateplení
Umístěním tepelné izolace na vnitřní stranu venkovní stěny se změní teplotní poměry v samotném zdivu. Zdivo se díky zateplení ochladí. Čím větší tloušťka tepelné izolace, tím významněji se ochlazení projeví a tím větší rizika vznikají. Chladnější zdivo se umí hůře vypořádat s vlhkostí, která se do stěny dostane z interiéru, deštěm z vnější strany nebo vzlínáním. Fyzikální problémy ovšem nejsou jediný faktor, který se musí brát v úvahu. Zvětšování tloušťky tepelné izolace zmenšuje obytný prostor.
Kromě toho, zlepšení tepelně izolačních vlastností není lineární s přidanou tloušťkou, zlepšení součinitele prostupu tepla s větší tloušťkou tepelné izolace klesá. Pokles získaných tepelně izolačních vlastností je ještě vyšší, pokud bereme v úvahu nevyhnutelné tepelné mosty (okna, příčky, stropy, atd.). Čím více izolace v interiéru se použije, tím vyšší je podíl tepelných ztrát prostřednictvím tepelných mostů. Graf [Schneiders, 2005] ukazuje, že přiměřená rozumná tloušťka vnitřní izolace je mezi 40 a 100 mm (viz Obr. 15 v předchozím článku).
Závěr
Dřevovláknitá deska Pavadentro švýcarského výrobce Pavatex umožňuje efektivně provádět dodatečné zateplování budov ze strany interiéru. Díky funkční minerální vrstvě, která je nedílnou součástí desky, ponechává konstrukci difúzní otevřenost s bezpečnou vlhkostní bilancí.
Dvě fotografie na závěr zobrazují interiérové použití desky Pavadentro, Obr. 11 a Obr. 12.
Objemová hmotnost | ρ | 175 | kg/m3 |
Součinitel tepelné vodivosti | λ | 0,043 | W/(m.K) |
Měrná tepelná kapacita | c | 2100 | J/(kg.K) |
Třída reakce na oheň (EN 13501-1) | E | ||
Napětí v tlaku při stlačení o 10% | σ | 70 | kPa |
Pevnost v tahu kolmo k rovině desky | 5 | kPa | |
Kód dle EN 13171 | WF-EN13171-T5-CS(10/Y)70-TR5-AF100 | ||
Faktor difúzního odporu | µ | (předmětem know-how výrobce) |
Stavebně fyzikální posouzení dle ČSN 730540-2:2011 nezahrnuje patřičné fyzikální jevy. Návrh zateplení interiérovou deskou Pavadentro je v převážné většině případů nutné posoudit programovým vybavením na vyšší rozlišovací úrovni dynamickým modelem neustáleného teplotního a vlhkostního pole, například programem WUFI. V každém případě se obraťte na firmu Insowool pro konzultaci ohledně správného návrhu a následného použití.
Obr. 11, 12 fotografie použití Pavadentro v interiéru |
Pro více informací kontaktujte:
- INSOWOOL s.r.o.
- U Starého mlýna 311/23
- 10400 Praha 10 – Uhříněves
- Telefon : 773 831 668, 267 310 722
- Technická podpora : 734 309 367
- Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- www.insowool.cz