Ve Věstníku veřejných zakázek našly stavební firmy v lednu až říjnu nejvíce zakázek na výstavbu a rekonstrukce od začátku monitoringu v roce 2011. Avizovaných 115,2 miliard korun na plánované zakázky se však k firmám nemusí dostat. Pokud budou výběrová řízení pokračovat jako doposud, rozdělí si firmy pouze 84 miliardy. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research, Komorou administrátorů veřejných zakázek a společností NESS na základě dat uveřejněných na konci měsíce října 2014 ve Věstníku veřejných zakázek.
Státní instituce vypisují stále více veřejných výběrových řízení. Do výstavby a rekonstrukcí hodlají investovat také více peněz. Při srovnání lednových až říjnových zakázek došlo k významnému nárůstu objemu i počtu soutěží. V letošním roce připravily státní úřady pro stavaře největší množství zakázek za nejvíce peněz za poslední roky (sledováno od roku 2011). Firmy mohly podávat nabídky do 3 036 výběrových řízení, očekávaná cena zakázek je 115,2 miliardy korun. Oproti loňsku jich přibyla třetina (32,1 procenta) a objem prostředků připravených na výstavbu vzrostl o více než čtvrtinu (27,0 procent). „Stát tvoří přibližně třetinu objemu výkonu českého stavebnictví, proto je tento nárůst už znát v celkových výkonech sektoru, které za prvních devět měsíců vzrostly o 3,9 procenta. Nejzřetelněji je vidět veřejné investice v inženýrském stavitelství, které vzrostlo až o 9,4 procenta. V některých segmentech – např. v železničním stavitelství – je již dokonce převis poptávky nad kapacitou stavebních firem, které nestíhají,“ uvádí Jiří Vacek ředitel analytické společnosti CEEC Research. S tím souhlasí i Vladimír Steiner, provozní ředitel Schindler CZ pro Českou republiku. „Zakázek opravdu přibývá, ceny ale zatím nerostou. I kvůli nevýhodnému kurzu eura je profitabilita velice nízká.“
Ale ne všechny zakázky se nakonec k firmám dostanou. Jen ze soutěží vypsaných v prvních deseti měsících letošního roku jich bylo už nyní zrušeno 11 procent za 12,6 miliardy korun. Toto procento se může ještě zvýšit. Konkrétního dodavatele vybraly úřady zatím pouze u třetiny veřejných výběrových řízení (36 procent). Rozdíl mezi cenou vypsanou a cenou vysoutěženou byl v průměru téměř pětinový. Cena, za kterou firmy zakázku nakonec získaly, byla v průměru o 18 procent nižší, než s čím počítal v rozpočtu veřejný zadavatel. Pokud by tento trend nadále pokračoval, stavební společnosti by nedosáhly na dalších 11,1 miliardy korun (doposud 7,4 miliardy korun). Ve státních, městských či obecních pokladnách by tak podle simulace mohla zůstat ležet více než čtvrtina peněz. „Dalším negativním faktem je délka výběrových řízení. Miliardové zakázky můžou být na několik měsíců zastaveny kvůli prošetřování na ÚOHS,“ říká Branislav Bačo, business manager společnosti Ruukki ČR, SR.
V prvních deseti měsících letošního roku bylo zatím zadáno 4 539 zakázek. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 tento počet vzrostl o více než třetinu (35,8 procenta), hodnota zakázek zadaných v lednu až říjnu 2014 činila 93,4 miliardy korun a meziročně vzrostla až o pětinu (20,5 procenta).
Kontakt pro média:
Alena Setničková
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji stavebnictví v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých stavebních společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebnictví také organizuje Setkání lídrů stavebních společností, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních společností, prezidenti svazů, cechů a komor z oblasti stavebnictví a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu vybraných zemí.