Ubývá zakázek vypsaných státními institucemi na stavební práce i navzdory například letošnímu vysokému rozpočtu SFDI. V porovnání se stejným čtvrtletím roku 2014 poklesl plánovaný investiční objem o 2,4 procenta. Březnová bilance znamená dokonce propad až o 23 procent.
V analyzovaném období (leden až březen 2015) klesl také objem zadaných zakázek. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných na konci března 2015 ve Věstníku veřejných zakázek. Výběrová řízení vypsaná státními institucemi na stavební zakázky ani v jednom měsíci prvního čtvrtletí letošního roku nepřesáhla částku deseti miliard korun. Stejně jako v únoru, i v březnu se objem plánovaných investic v porovnání se stejným obdobím minulého roku propadl, a to téměř o čtvrtinu (-23 procent) na 9,4 miliardy korun. Přitom byly Správou železniční a dopravní cesty vypsány velmi významné soutěže, například zakázky na odstranění propadu rychlosti na trati Brno – Uherské Hradiště za 858 milionů korun, a také na trati Krnov–Šumperk za 676 milionů, dále soutěž za 745 milionů korun na rekonstrukci trati mezi Mostem a Chomutovem. „Příliv nových veřejných zakázek do stavebnictví se zpomalil, výsledkům za první čtvrtletí nepomohl ani silnější leden, než byl v minulém roce. Pokud bude tento trend pokračovat, mohlo by to mít negativní dopad na schopnost ČR vyčerpat výrazně navýšené prostředky v rozpočtu, např. SFDI pro letošní rok, a navíc by to mohlo způsobit nedočerpání EU dotací, o které by ČR přišla,“ vysvětluje Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. „Stát by měl kromě silniční sítě a energetických úspor na budovách podporovat také kvalitu a bezpečnost v bytových domech,“ doplňuje Vladimír Steiner, provozní ředitel Schindler CZ. Jak poznamenává Ing. Zdeněk Pokorný, předseda představenstva VCES a.s.: „Celkové výsledky za první čtvrtletí nepotvrdily optimistický trend, ve kterém se nesl vstup do začátku roku 2015. Dodavatelé stavebních prací v segmentu pozemních staveb tak i nadále musí spoléhat především na zájem soukromého sektoru investovat do nových projektů.“
Ani první čtvrtletí letošního roku 2015 v porovnání s tím minulým nedopadlo úplně nejlépe. Veřejní investoři zahájili výběrová řízení na 674 zakázek za celkových 27 miliard korun. Jejich počet kumulativně za první tři měsíce oproti loňsku propadl o více než desetinu (12,8 procenta). Finanční objem soutěží je o 2,4 procenta menší, než v prvních třech měsících roku 2014. „Podobná situace je v oblasti zateplování staveb. Přestože ‘Novou zelenou úsporám‘ už ministerstvo spustilo, první zakázky financované z dotací očekáváme až v druhé polovině letošního roku,“ říká Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ, a.s. Jak doplňuje Ing. Tomáš Koranda, člen představenstva HOCHTIEF CZ: „Pokles vypsaných zakázek se, bohužel, nepříznivě odrazí také v poklesu zajištěnosti práce pro stavební firmy v příštím roce. Situace by se měla změnit až o rok později, tedy v roce 2017, kdy budou již realizovány projekty z nového programovacího období Evropské unie. Díky širokému portfoliu nabízených služeb přesto věřím, že se nám v těchto letech podaří naplnit náš obchodní plán.“
Ukončených výběrových řízení v lednu až březnu 2015 o 4,1 procenta přibylo. Částka (18,5 miliardy korun), kterou by si mezi sebe měly stavební společnosti po dokončení prací rozdělit, je ale oproti roku 2014 o pětinu nižší (o 19,8 procenta). Konkrétně v březnu roku 2015 v porovnání se stejným obdobím roku loňského zadali veřejní investoři o 14,9 procenta méně zakázek. Nižší byla také investovaná částka. „Nepřipravenost, nekoncepčnost, ale i výběr na nejnižší cenu vedou k posunům termínů realizace a k tahanicím o to, kdo za to může (a nezřídka až k soudním sporům). Následkem je pak nedočerpání peněz z EU a jejich vracení zpět, nedobrá stavba z nejlevnějších materiálů a výrobků, ekonomická zátěž s provozováním těchto budov. Vedlejším jevem je pak nedoplacení (okradení) subdodavatelů, penále, a v neposlední řadě neplacení daní – jaksi není z čeho,“ komentuje situaci Ivo Kovalík, ředitel společnosti Arch.Design, s. r. o. To potvrzuje i Branislav Bačo, Business Manager Ruukki ČR a SR: „Naše výrobky se na stavbách financovaných státem mnohem hůře uplatňují. Veřejný investor, na rozdíl od toho soukromého, není nastaven na budoucí výhody a úspory materiálů. Hodnotí pouze jediné – pořizovací cenu.“ „Jde o statistiku za první čtvrtletí, která se týká pouze státních zakázek. Nicméně mezi firmami vládne pozitivní atmosféra a přesvědčení, že se stavebnictví definitivně odrazilo od svého dna. Stavební firmy mají nepochybně více zakázek. Obecně však přetrvává problém s tlakem na cenu a kvalitou staveb,“ uzavírá Petr Novotný ze společnosti Vilímková Dudák & Partners
O připravovaných klíčových veřejných i soukromých investicích budou na největším setkání generálních ředitelů stavebních, developerských a projektových firem - SETKÁNÍ LÍDRŮ ČESKÉHO STAVEBNICTVÍ 2015 – diskutovat 14. května předseda vlády Bohuslav Sobotka, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr životního prostředí Richard Brabec a další významné osobnosti. Účast již potvrdilo více než 600 ředitelů firem. Více na www.ceec.eu
Kontakt pro média:
Alena Bradáčová
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.