Prioritou veřejných investorů je při zadávání zakázek především cena, soukromí investoři se naopak snaží najít kompromis mezi cenou a kvalitou.
Přílišný tlak zákazníků na cenu stavebních materiálů se negativně projevuje především na zhoršení chování firem k životnímu prostředí a kvality těchto materiálů. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností SGCP, divize Weber.
Pro veřejné investory je při zadávání zakázek maximální prioritou i nadále cena. Potvrzují to ředitelé stavebních firem, kteří na stupnici od jedné do deseti, kde nula reprezentuje důraz jen na cenu a desítka naopak na kvalitu, ohodnotili priority státních investorů známkou 2,3, přičemž polovina dotázaných (50 procent) dokonce hodnotila známkou 1. Soukromí investoři naopak v průměru přikládají ceně a kvalitě stejný význam (známka 4,5), přičemž největší počet odpovědí byl přesně v polovině stupnice (28 procent). Větší tlak zadavatelů na cenu přitom zaznamenávají ředitelé velkých stavebních firem, kteří hodnotili priority veřejných investorů známkou 1,7 a privátních investorů známkou 4,0. „Pokud je cena jediným, nebo hlavním kritériem výběru dodavatele stavebních prací, může se ve skutečnosti zakázka někdy i výrazně prodražit. Opomíjí se tak totiž často činnosti, které jsou se zakázkou také spojeny a zapomíná se navíc na samotnou kvalitu prováděného díla,“ upozorňuje Karel Branda, ředitel Trigema Building. „Tento výsledek pro nás není překvapením. Někdy je nám představitelů veřejných investorů až líto, protože díky jednostranně vychýlenému zákonu o zadávání veřejných zakázek se v podstatě ani jinak chovat nemohou. Faktory jako pozitivní zkušenosti s dodavatelem, finanční stabilita nebo odpovědnost k životnímu prostředí jsou tak nesmyslně ignorovány,“ dodává Karel Köszegi, ředitel pro Business Development ze společnosti CEMEX. „Bohužel musím konstatovat, že u zakázek veřejných investorů v drtivé většině hraje roli stále jen cena. Ostatní přípustná kritéria výběru nejsou téměř vůbec využívána. Společnosti, které nejsou ochotné dělat ústupky na poli bezpečnosti nebo kvality díla, jsou pak takovým výběrem značně znevýhodněné. V privátním sektoru vnímám přístup k zakázkám jako moudřejší a pro celé stavební odvětví prospěšnější. Soukromí investoři spolu se zmíněnou cenou ve značné míře zvažují životnost, celkovou ekonomickou náročnost včetně budoucího provozu, spolehlivost dodavatele, kvalitu zařízení a částečně i ekologii," říká Vladimír Steiner, provozní ředitel společnosti Schindler.
Přílišný tlak zákazníků na cenu stavebních materiálů se podle ředitelů stavebních společností negativně projevuje především na zhoršení chování firem k životnímu prostředí (souhlasilo 83 procent dotázaných) a kvality stavebních materiálů, potažmo i staveb (souhlasilo 82 procent dotázaných). Dalším negativním efektem je pak porušování pravidel bezpečnosti práce (74 procent). Důsledky tohoto přílišného tlaku jsou naopak nejméně patrné na snižování efektivity provádění staveb (68 procent) a růstu české ekonomiky (56 procent). Rozdílné názory na tuto otázku mají především zástupci velkých stavebních společností, kteří snižování efektivity provádění staveb považují naopak za druhý nejvýznamnější (72 procent) projev tlaku zákazníků na ceny materiálů. Zároveň je podle nich velmi malá šance, že tento tlak povede k propouštění kvalifikovaných zaměstnanců na straně dodavatele (48 procent). „Dbáme na principy udržitelnosti už při projektování, hodnotíme materiály a výrobky v celém životním cyklu a certifikujeme je. Soukromý sektor to vyžaduje a oceňuje, i díky tomu jsme rychleji a úspěšněji pronajali a prodali náš projekt Corso Court. Tento přístup nabízíme i veřejným investorům. Uvítali bychom, aby vedle ceny zohledňovali i přidanou hodnotu projektu, kterou přinese svým uživatelům a okolí, při zachování perfektní bezpečnosti při výstavbě. Ve vyspělých zemích to je již standardem,“ říká Patrik Choleva, finanční ředitel společnosti Skanska. „Důsledky posuzování zakázek podle ceny můžeme dnes sledovat ve všech fázích stavby, a to počínaje projektovou přípravou a konče její realizací a správou. To vše, v případě stavebních zakázek, může mít velmi negativní vliv na kvalitu, životnost a budoucí náklady stavby. Řada soukromých investorů si toto dnes již uvědomuje a jsme u našich zákazníků svědky vzrůstajícího počtu zakázek, kde je požadováno použití moderní BIM technologie, která umožňuje optimalizovat náklady jak investiční, tak provozní a zároveň zvyšuje kvalitu projektu díky přehlednosti a dobré koordinaci všech účastníků projektu. U veřejných investorů prozatím výraznější změnu necítíme a je otázkou jaké dopady bude mít v letošním roce vydaná novela Zákona o zadávání veřejných zakázek, která umožňuje požadovat vytvoření projektové dokumentace metodikou BIM,“ uzavírá Miroslav Kohout, country manager Graitec.
Více na www.ceec.eu
Kontakt pro média:
Alena Bradáčová
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.