Za nejvíce limitující faktor dalšího, případně rychlejšího rozvoje, považují projektové firmy nadměrnou byrokracii, nekvalitní legislativu a nízké ceny realizovaných zakázek. Nejméně je naopak brzdí nedostatečná optimalizace vnitřních procesů. Hlavní prioritou firem v následujících dvanácti měsících bude získávání nových zakázek v ČR. Výběrová řízení jsou podle ředitelů společností nadprůměrně transparentní. Vyplývá to ze Studie projektových společností 2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností GRAITEC.
Podle výsledků výzkumu z nejnovější Studie projektových společností 2016 jsou projektové kanceláře v dalším růstu nejvíce limitované byrokracií a nekvalitní legislativou. Ředitelé projektových firem mohli pro hodnocení kritérií použít stupnici od nuly do desítky, kde desítka označuje maximální omezení firmy v dalším nebo rychlejším růstu. Jako faktor s maximálně nepříznivým dopadem byla vyhodnocena byrokracie a nekvalitní legislativa s výslednou známkou 7,1. Pro srovnání, v podobném výzkumu v roce 2015 měla byrokracie a nekvalitní legislativa průměrnou hodnotu 6,9.
Za druhý největší problém limitující firmy v dalším rozvoji považují společnosti nízké ceny realizovaných zakázek. Tento faktor označili ředitelé firem průměrnou hodnotou 6,2 z maximálních 10. I přes rostoucí objem zakázek na projektové práce je tento faktor v porovnání s rokem předchozím opět vyšší (v roce 2015 dosáhl 6,0 z maximálních 10). Pro společností projektující pozemní stavby je třetím největším limitem nedostatečná poptávka soukromého sektoru (6,0 z maximálních 10). Firmy, které se zabývají přípravou inženýrských projektů, zase trápí nedostatek zkušené pracovní síly (5,7 z maximálních 10). Naopak za nejmenší problém považují projektové společnosti nedostatečnou optimalizaci interních procesů (2,9 bodu z maximálních 10).
„Limitujícím faktorem obecně jsou průtahy ve finálním rozhodování o investici ze strany investora, či průtahy u ostatních účastníků tohoto procesu, jako jsou příslušné úřady, instituce, atd. Toto se negativně odráží na plánování lidských a technických kapacit na jednotlivé projekty v krátkodobém časovém horizontu. Je to ale realita, se kterou se musí počítat,“ rozvádí problematiku Jan Lidral, Marketing Manager Central Europe, TAKENAKA EUROPE. A jak dodává Lubor Hoďánek, generální ředitel, VPÚ DECO PRAHA, a. s.: „Je to stále stejné, největší brzdou je zdlouhavé územní a stavební řízení, které dokáže zdržovat projekční činnost a brání v racionálním plánování kapacit.
Pro projektové společnosti bude v příštích dvanácti měsících prioritou získávání zakázek na domácím trhu. Na stupnici od nuly do desítky, kde desítkou bylo možné označit maximální prioritu firmy pro následujících dvanáct měsíců, přiřadili ředitelé projektových společností získávání nových zakázek v ČR průměrnou hodnotu 7,9. Naopak nejméně často se budou firmy věnovat akvizicím nových společností. U společností specializujících se na inženýrské stavby bude v žebříčku priorit hned na druhém místě najímání nových pracovníků (6,0 z maximálních 10). Na druhé straně, firmy zaměřené na projektovou přípravu pozemních staveb se budou věnovat plánování a projektovému managementu (5,0 z maximálních 10). Tyto společnosti mají také v plánu změnit svou dosavadní nabídku (4,5 z maximálních 10). „V budoucím období se budeme věnovat prioritně obchodní činnosti, tj. vyhledávání nových zakázek a zákazníků, dále budeme určitě vylepšovat kvalitu výstupů, budeme precizovat vnitřní výrobní a kontrolní procesy a také budeme tvořit dobrou atmosféru ve firmě, aby se nám lépe pracovalo,“ popisuje firemní priority Martin Höfler, ředitel společností PUDIS, a. s. „Nemáme představu nepřetržitého růstu, důležitější je pro nás stabilita společnosti, kvalitní team po nejen odborné, ale i lidské stránce. Věnovat se budeme úspěšnému pokračování a dokončení několika významných zakázek, získání nových perspektivních klientů v ČR i v zahraničí a odpovědné přípravě a zahájení přechodu na BIM projektování,“ shrnuje plány společnosti Aleš Krtička, jednatel, architekt, ATELIER TSUNAMI, s. r. o.
Výběrová řízení jsou přitom podle ředitelů projektových společností ze strany soukromých i veřejných investorů připravena nadprůměrně transparentně. Firmy mohly hodnotit transparentnost soutěží na stupnici od jedné do deseti, kde desítka znamenala, že je zakázka zcela transparentní. Ředitelé v provedeném výzkumu ocenili zadání zakázek veřejných investorů průměrnou hodnotou 6,4 a soukromých investorů hodnotou 6,5. Společnosti zaměřené na projektování pozemních staveb ocenily transparentnost veřejných investorů průměrnou hodnotou 6,0. Firmy projektující inženýrské stavby přiřadily soutěžím veřejným investorů dokonce hodnotu 7,6. „Veřejná výběrová řízení jsou transparentnější, avšak většinou odborně hůře připravená. U privátních výběrových řízení je to většinou naopak. O dodavateli se rozhoduje stále jen cenou – bohužel,“ tvrdí Pavel Mrzena, ředitel, jednatel, PROJEKT LOUNY ENGINEERING, s. r. o.
„Těší nás spolupráce se společností CEEC Research a jsme rovněž potěšeni, že největší tuzemský stavební veletrh FOR ARCH může opět po roce přivítat na půdě výstaviště PVA EXPO PRAHA Konferenci ředitelů projektových společností. Tato konference plynule navazuje na zahájení veletrhů, kterého se mimo jiné zúčastní i Andrej Babiš, ministr financí ČR, Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR a Richard Brabec, ministr životního prostředí ČR,“ uzavírá Martin František Přívětivý, ředitel mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.
Více na www.ceec.eu
Kontakt pro média:
Alena Bradáčová
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.