Výkon stavebního sektoru zažil v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku výrazný propad.
Také v jeho důsledku čeká české stavebnictví v roce 2016 mírný pokles, přičemž ke zlepšení situace by mělo dojít v roce následujícím. Tržby však porostou o něco rychleji a to i v dlouhodobém horizontu. Téměř třetina stavebních společností plánuje ještě v průběhu tohoto roku zdražovat. Výrobní kapacity přitom byly v srpnu vytíženy v průměru na 93 procent. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností SGCP, divize Weber.
V průběhu druhého čtvrtletí roku 2016 pokračovala stavební produkce oproti odpovídajícímu období minulého roku v poklesu, tentokrát dokonce o 10,2 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se dokonce snížila o 12,0 procent (2. čtvrtletí roku 2016 mělo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o tři pracovní dny více). V porovnání s letošním prvním čtvrtletím byla přitom takto očištěná produkce v největší sezoně stavebních prací o 4,3 procenta nižší. Produkce pozemního stavitelství meziročně klesla o 8,0 procent a inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční pokles výkonu o 14,5 procenta. „Vzhledem k tomu, že do poloviny roku 2016 bylo zahájeno minimum nových velkých infrastrukturních zakázek, resp. odevzdání nabídek je stále odsouváno, stavební výroba v segmentu inženýrského stavitelství oproti roku 2015 poklesne. Patrné to je zejména na železnici. Stejně tak naše tržby. V roce 2017 očekávám opět oživení, pokud dojde k naplnění plánů Ministerstva dopravy na vypsání a zahájení řady velkých infrastrukturních zakázek ještě v letošním roce,“ popisuje situaci Tomáš Hlaváček, obchodní ředitel, COLAS CZ a. s. „Současná nestabilní situace na trhu prospívá společnostem, které investují do zlepšení vnitřní organizace za pomocí informačních technologii a nadále rozvíjejí své stavební aktivity pro privátní investory. Oblastí, do kterých očekáváme, že budou stavební firmy v příštím roce investovat, jsou pokročilé plánování kapacit a výroby, kalkulace a automatizace obchodních agend, business analýzy a zlepšení reportingu,“ říká Petar P. Stanchev, předseda představenstva aplis.cz, a.s.
Ředitelé stavebních společností i vzhledem k výsledkům uvedeným výše upravili své predikce z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2016. Stavební průmysl podle nich v roce 2016 neporoste, naopak očekávají mírný meziroční pokles produkce, a to o 1,0 procenta. V posledním výzkumu přitom předpovídali jednoprocentní nárůst výkonu stavebního sektoru. Z hlediska jednotlivých segmentů se však predikce vývoje výrazně liší. Velké společnosti a firmy zabývající se výstavbou inženýrských staveb jsou velmi pesimistické a pro rok 2016 predikují pokles zakázek o 3,1 procenta, respektive o 3,9 procenta. Malé a střední společnosti a firmy, u kterých převažuje pozemní výstavba, hovořily v nejnovější Kvartální analýze českého stavebnictví Q3/2016, o stagnaci sektoru na úrovni -0,3 procenta, respektive +0,5 procenta. Především velké stavební společnosti se obávají odložení velkých dopravních staveb, které nezískaly vyjímku z novely zákona EIA. „Stále více to vypadá, že rok 2016 pro české stavebnictví nebude ideálním rokem. Po systematických propadech výroby za prvních šest měsíců, lze zřejmě očekávat propad i za celý rok. Situaci nezachraňuje ani dobře rozjetá rezidenční výroba. V příštím roce očekáváme v pozemním stavitelství zlepšení situace zejména v oblasti veřejných zakázek z důvodu rozjetí nových dotačních programů EU,“ komentuje vývoj Radim Martínek, Finanční ředitel, VCES a. s. „Pro stavebnictví dobrý rok 2015 se letos opakovat nebude. Očekávám pokles okolo 5 procent, který podle mého mínění bude zapříčiněn zejména poklesem veřejných zakázek. Letos nekončí evropské dotační programy, jako v minulém roce a rovněž příprava projektů, zejména infrastrukturních, je velmi narušena známými problémy s posuzováním vlivu staveb na životní prostředí (EIA). Neočekáváme tudíž ani nárůst tržeb naší společnosti,“ dodává Petr Čížek, konzultant, Swietelsky Stavební s.r.o.
Tržby stavebních společností přitom porostou o něco rychleji než samotný trh, a to v průměru o 0,9 procenta. I zde však panují velké rozdíly v závislosti na velikosti firmy a oborovém zaměření. Ředitelé velkých stavebních společností předpokládají, že jejich tržby v roce 2016 klesnou oproti minulému roku o celých 2,7 procenta. O výrazném poklesu hovoří také ředitelé společností zabývajících se inženýrským stavitelstvím a to v průměru o 1,9 procenta. Malé a střední společnosti i firmy zabývající se projektovým stavitelstvím predikují naopak růst tržeb v průměru o 2,1, respektive 2,3 procenta. „Velká část domácího bytového fondu je zastaralá a nových bytů, které by situaci s bydlením mohli vyřešit, kvůli pomalému povolování nových projektů tolik není. Pozemní stavitelství je dlouhodobě v útlumu. Tomu nenahrává ani postupné zdražování stavebních vstupů. Situaci by pomohla větší podpora nové výstavbě ze strany státu a samosprávy,“ řekl Karel Branda, ředitel Trigema Building.
V dlouhodobém horizontu očekávají ředitelé stavebních společností výrazné zlepšení situace. V roce 2017 předpovídají růst sektoru o 3,1 procenta, přičemž jejich očekávání jsou téměř dvojnásobná oproti odpovědím v Kvartální analýze českého stavebnictví Q2/2016, ve které zástupci stavebních společností hovořili o růstu v průměru o 1,5 procenta. O půl procentního bodu rychleji (tedy o 3,7 procenta) než samotný stavební trh porostou také tržby. „Očekávané zvyšující se ceny stavebních prací velmi úzce souvisí s naplněností kapacit stavebních firem. Pomalu se začíná obracet situace, která byla v době krize nebo těsně po ní, kdy bylo na trhu dostatek kapacit, bylo málo zakázek a investoři si mohli mezi stavebními firmami vybírat a někdy až nesmyslně tlačit na cenu. Dnes je situace opačná, mnoho malých a středních stavebních firem muselo odejít z trhu, protože nebyly schopně financovat svůj pracovní kapitál. A začínají to být stavební firmy, které se mohou rozhodovat, do kterých zakázek půjdou. A vítězem může být ten, kdo se nepotácí mezi extrémy, ale snaží se na trhu budovat dlouhodobé vztahy,“ říká ředitel pro Business Development společnosti CEMEX Karel Köszegi. „V letošním roce dosáhneme vyšších obratů, nežli v předchozích letech. Není to však způsobeno „lepší kondicí“ stavební výroby jako celku, ale získáním několika zakázek od privátních investorů z oblasti průmyslové výroby a skladových hal. Celkový vývoj ve stavebnictví si netroufám předpovídat, naším záměrem je soustředit se zejména na vyzkoušené a spolehlivé investory a nabídnout jim co nejlepší servis.“ vysvětluje Petr Čejka, ředitel divize pozemních staveb, ALGON, a. s.
Ceny stavebních prací oproti roku 2015 v nadpoloviční většině případů nerostly. Jejich růst zaznamenali ředitelé stavebních firem jen v 15 procentech případů u veřejných investorů. Více než čtvrtina firem (27 procent) pak potvrdila růst cen v soukromém sektoru. U stejného procenta (27 procent) veřejných investorů naopak ceny klesaly. Nejčastěji rostly ceny v pozemním stavitelství (u veřejných investorů v 17 procentech případů a u soukromých investorů v 35 procentech případů).
Téměř třetina společností (30 procent) plánuje v roce 2016 zdražovat, a to v průměru o 6 procent. O zlevňování naopak uvažují jen 3 procenta společností. Nejčastěji přitom plánují zdražovat společností z oboru pozemního stavitelství. Růst cen potvrdila každá třetí firma (34 procent), přičemž v průměru by mělo jít o 6 procent. Nižší ceny potvrdila každá desátá (9 procent) společnost zabývající se výstavbou inženýrských staveb a to v průměru o 5 procent.
Kapacity stavebních společností byly v srpnu 2016 v průměru vytížené na 93 procent, přičemž odpovědi firem se pohybovaly v rozmezí 90 až 100 procent. V loňském roce přitom bylo vytížení firem v totožném období o jeden procentní bod vyšší. Stejně jako v předchozích kvartálech i v letošním třetím mají největší rezervy v kapacitách inženýrské stavební firmy, které v době výzkumu nevytížily 11 procent zaměstnanců a strojů. „V současné době máme kapacity vytížené na cca 90-100%. Protože je druhá polovina roku z pohledu množství práce obecně více bonitní než ta první, počítáme do konce roku s téměř stoprocentním využitím našich kapacit. Navíc se mnohé projekty z letošního roku posouvají na příští rok a z tohoto důvodu plánujeme přijímat nové zaměstnance,“ komentuje Pavel Schlitter, obchodní ředitel, SITEL s.r.o.
I přes pokles výkonu stavebnictví neuvažují stavební firmy ve druhé polovině letošního roku o propouštění. Třetina z nich (31 procent) bude naopak interní stavy lidských kapacit zvyšovat. O snižování lidských kapacit hovoří jen 5 procent stavebních společností.
Kvartální analýzu českého stavebnictví Q3/2016 najdete zde >
Kontakt pro média:
Alena Bradáčová
PR & Communication Director
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 777 299 790
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.