Proces výstavby průmyslových nemovitostí je v České republice v průměru o 22 měsíců delší než v jiných zemích.
Jako překážky a faktory, které k tomu přispívají, uvádějí ředitelé developerských společností stavební zákon, novelu zákona EIA a účelně vznikající „vyděračské“ organizace. Kvůli tomuto dlouhému procesu přitom Česko přichází o více než čtvrtinu developerských projektů. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q4/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.
Ačkoliv podle více než čtyř pětin (83 procent) ředitelů developerských firem podporuje stát, města i obce rozvoj nových průmyslových lokalit, které do regionu přivádějí nové společnosti, komplikuje tuto výstavbu mnoho překážek. Development průmyslových nemovitostí je podle firem například ztížen stavebním zákonem a novelou zákona EIA, územní plán jako překážka naopak vnímán není. Tato otázka přitom ředitele developerských firem rozdělila, přičemž jedna polovina si stěžovala na stavební zákon a druhá pak na úpravu zákona EIA.
Další výraznou překážkou v nové výstavbě průmyslových nemovitostí jsou pro developery účelně vznikající „vyděračské“ organizace, které zmiňoval každý druhý ředitel. Třetina z nich (33 procent) má negativní zkušenost s občanskými sdruženími a jen bezmála pětin (17 procent) si stěžovala na ekologické organizace.
„Podpora ze strany obcí je velice individuální a záleží na každém projektu a jeho umístění v rámci dané lokality. Novou výstavbu a připravenost pozemku komplikuje současná úprava stavebních předpisů, kdy možnost třetích stran ovlivňovat jednotlivé procesy povolování je extrémní, což komplikuje novou výstavbu,“ komentuje současný stav Jaroslav Kaizr, Business Director, CTP Invest, spol. s r.o.
„Vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti a s tím souvisejícím přílivem agenturních pracovníků do obcí v okolí průmyslových parků podpora ze strany samospráv klesá. Toto je faktor, který bude rozvoj průmyslových parků mimo velká města komplikovat v budoucnosti a se kterým se budou muset developeři vypořáda,“ dodává Vladimír Müller, prokurista, Waystone CZ s.r.o.
Nejen díky výše uvedeným faktům je v České republice proces stavby průmyslových nemovitostí od myšlenky až k realizaci v průměru o 22 měsíců delší než v jiných zemích. Kvůli tomuto dlouhému a komplikovanému procesu výstavby přichází podle osmi z deseti ředitelů (83 procent) Česko o více než čtvrtinu (28 procent) projektů.
„V Čechách lidé dbají na řád, organizaci, profesionalitu a mají dobré technické dovednosti. To jsou všechno důležité věci pro úspěšný development. Na druhou stranu například příprava nových projektů v České republice je díky délce povolovacích procesů velmi dlouhá. Pokud je třeba řešit s dotčenými orgány úpravy územních plánů, jedná se o několik let jednání. Projekty proto musíme plánovat v řádu několika let, výjimkou nejsou ani projekty připravované pět nebo osm roků, což má samozřejmě velký vliv nabídku na trhu,“ tvrdí Omar Koleilat, generální ředitel, CRESTYL real estate, s. r. o.
Mezi hlavní výhody Česka naopak patří poloha uprostřed Evropy. Na stupnici od nuly do desítky, kde desítka představuje největší výhodu České republiky, dali tomuto faktoru ředitelé developerských společností známku 7,3. Další silnou stránkou je pak vysoká kvalita odvedené práce (6,0 z maximálních 10). Nejmenší vliv mají podle developerů naopak daňové úlevy a daňové prázdniny firem (3,8 bodu z maximálních 10).
„Lokalita zůstává alfou a omegou a přístup na trhy je tím nejdůležitějším kritériem při výběru vhodné lokality. Česká republika poskytuje výborný přístup na trhy střední a východní Evropy a také západní Evropy, především Německa a Rakouska. Další výhodou je nabídka kvalifikované pracovní síly. Pokud se podíváme na nevýhody, na některých klíčových trzích, jako je Praha, je nedostatek vhodných pozemků, což může být překážkou pro další rozvoj, stejně jako nedostatek místní pracovní síly. Nevýhodou je také někdy nejasná a nestabilní legislativa a dlouhý povolovací proces. Proto máme k dispozici rozsáhlé portfolio pozemků připravených k výstavbě a naším cílem a prioritou je i nadále poskytovat zákazníkům špičková řešení tak, abychom je podpořili v dalším rozvoji jejich podnikání,“ shrnuje situaci Martin Baláž, ředitel pro pronájem a výstavbu v České republice a na Slovensku, ProLogis Czech Republic Management, s.r.o.
Kontakt pro média:
Jiří Vacek
Ředitel společnosti CEEC Research
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Společnost CEEC Research je přední analytickou a výzkumnou společností zaměřující se na vývoj vybraných sektorů ekonomiky v zemích střední a východní Evropy. Naše studie jsou využívány v současné době více než 17 000 společnostmi. CEEC Research vznikl v roce 2005 jako analytická organizace specializující se na zpracovávání výzkumů a analýz stavebního sektoru, následně se analytické pokrytí rozšířilo i na další vybrané sektory ekonomiky, včetně strojírenství.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám také organizuje vysoce specializované odborné konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších společností, prezidenti klíčových svazů, cechů a komor a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu z vybraných zemí.
Společnost KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, kdy byla v Praze otevřena první kancelář. V současné době má 770 zaměstnanců a kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě. KPMG Česká republika poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a práva. Z 630 odborných pracovníků je 28 partnerů, 28 statutárních auditorů, 111 certifikovaných účetních a 71 daňových poradců. V KPMG Česká republika působí celkem 22 kvalifikovaných zahraničních odborníků.
KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. V jejích členských společnostech pracuje více než 155 000 pracovníků v 155 zemích. Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka, a takto se i označuje.