Hlavním kritériem při výběru IT technologií a systémů je pro české stavební firmy dostupnost servisu, nejmenší roli naopak hraje termín dodání.
Cloudová řešení pak v současné době využívá ve své infrastruktuře jen čtvrtina stavebních společností. Polovina ředitelů přitom předpokládá, že současná úroveň firemních IT procesů bude dostatečná i v horizontu dalších pěti let. Celkový objem IT prací je v současnosti zajišťován interními zaměstnanci zhruba z poloviny, další polovina je outsourcována specializovaným firmám. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností Aplis.cz
Při výběru IT systémů a technologií se české stavební společnosti řídí především dostupností servisu. Na stupnici od 0 do 10, kde desítka představuje faktor maximálním způsobem ovlivňující rozhodování, přiřadili ředitelé stavebních firem dostupnosti servisu známku 8,5. Velkou roli také hraje předchozí dlouhodobá spolupráce s dodavatelem (7,7 bodu z maximálních 10), znalost daného softwaru nebo hardwaru (7,4 bodu z maximálních 10) a náročnost implementace nových technologií společně s kompatibilitou s aktuálně používanými IT systémy (7,3 bodu z maximálních 10). Nejmenší vliv při výběru softwaru a hardwaru má naopak termín dodání (6,3 z maximálních 10), pořizovací cena a předchozí detailní analýza (obě 6,5 bodu z maximálních 10). Velké stavební firmy a společnosti zaměřené na inženýrské stavby dávají ve výběrovém procesu větší váhu odhadované výši nákladů na následnou údržbu systému (7,5 bodu z maximálních 10) před samotnou znalostí IT technologie.
„Do rozvoje IT technologií jsme masivně investovali v předchozích letech, neboť podobně jako v mnoha jiných průmyslových odvětvích, i ve stavebnictví mají informační technologie významnou roli. A budeme tak postupovat v budoucnu, neboť IT systémy jsou nezbytným katalyzátorem všech inovačních procesů,“ tvrdí Aleš Kocourek, jednatel společnosti, KASTEN, spol. s r. o.
"Digitalizace stavebnictví neboli nová řešení pro sběr digitálních dat přímo na stavbě a jejich propojení s datovým modelem budovy a s ostatními systémy, které stavební firmy používají. To je aktuální téma a zásadní možnost, jak lépe plánovat stavební výrobu a získat kontrolu nad každým projektem. To má přímý vliv na ziskovost stavebních firem. Tento trend vnímáme na technologicky vyspělejších trzích v rámci GRAITEC Group a jsem rád, že první vlaštovky v této oblasti jsou také v ČR," popisuje vývoj Miroslav Kohout, Country Manager společnosti GRAITEC, s. r. o.
Jen čtvrtina (24 procent) českých stavebních firem přitom využívá ve své infrastruktuře cloudová řešení s aplikovanými cloudovými službami. Větší prostor této technologii dávají ve svých systémech velké stavební firmy, u nichž se objevuje v téměř třetině (29 procent) případů. Naopak nejméně (22 procent) implementují tuto technologii malé stavební společnosti. „Počítače se staly nedílnou součástí našich životů a stejně tomu je/bude ve stavebnictví. Rýsovací prkna a bloky jsou minulostí, na počítači začíná projekce, díky BIM se tyto technologie přenesou i na samotnou stavbu a do správy budov. Bydlení zase ovládnou inteligentní domácnosti,“ říká Matěj Chvojka, ředitel mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.
Využíváte ve své infrastruktuře cloudová řešení s aplikací cloudové služby?
Ano - 76% | Ne - 24% |
Polovina (53 procent) objemu IT prací je pak v současné době stavebními společnostmi outsourcována specializovaným firmám. Na interní pracovníky se v této oblasti více spoléhají velké stavební společnosti, které takto zajišťují bezmála dvě třetiny (63 procent) celkového objemu IT prací. Nejméně využívají interní zdroje malé stavební firmy, kde se zapojení vlastních zaměstnanců do IT prací pohybuje na úrovni 41 procent.
„Naše společnost zajišťuje v současné době IT služby formou outsourcingu. Do budoucna však předpokládáme, že budeme řešit oblast IT interně, vlastními technickými prostředky i specializovanými pracovníky, a to bezprostředně po dotvoření a optimalizaci systému řízení skupiny jako celku,“ říká Miroslav Lukšík, ředitel, Pozemní stavitelství Zlín, a. s.
Polovina (49 procent) ředitelů stavebních firem se domnívá, že aktuální úroveň jejich IT procesů bude v horizontu 3 až 5 let pro potřeby firmy stále dostatečná. Opačný názor má více než třetina (37 procent) ředitelů, přičemž více než desetina (15 procent) dotázaných se k této otázce nedokázala vyjádřit. Výjimku zde tvoří opět velké stavební společnosti, které nutnost úpravy IT procesů v pětiletém horizontu předpokládají v plné polovině (50 procent) případů, za dlouhodobě dostatečné pak považují vlastní IT procesy dvě pětiny (40 procent) z nich.
"Společnost CEMEX v poslední době masivně investuje do rozvoje digitálních řešení pro svou činnost a pevně věříme, že v následujících letech stavebnictví zažije změny srovnatelné s digitalizací dalších průmyslových odvětví. Hlavní efekt, který očekáváme od realizace změn je zvýšení efektivity všech procesů od výroby až po dodání hotových produktů a otevření většího prostoru pro zdokonalení péče o jednotlivé zákazníky,“ tvrdí Ondřej Smrček, Business Development Senior Manager pro Českou republiku, CEMEX Czech Republic, s.r.o.
„Do IT technologií investujeme průběžně a budeme v tom pokračovat, zejména v souvislosti s BIM. Letos plánujeme investice do specializovaných i univerzálních stavebních strojů a do zavádění automatického navádění strojů v prostředí BIM. BIM věnujeme velkou pozornost a po počátečním uplatnění v komerční výstavbě jej implementujeme do prostředí velkých infrastrukturních staveb,“ popisuje plány do budoucna Michal Jurka, statutární ředitel Skanska Česká republika a Slovensko, Skanska a. s.
Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2017 bude publikována 6. března na:
Více na www.ceec.eu
Kontakt pro média:
Ing. Jiří Vacek, Ph.D., MIM
Ředitel společnosti
CEEC Research s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 774 325 111
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.