Objem projektových prací podle ředitelů projektových kanceláří letos poroste v průměru o 4,8 procenta, tržby by se pak v tomto období měly zvýšit o 4,7 procenta.
V dlouhodobém horizontu jsou však predikce o poznání opatrnější. Kapacity projektových společností jsou v současné chvíli naplněny až na 96 procent. Polovina projektových kanceláří přitom pociťuje nedostatek interních zaměstnanců, a to především projektantů. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se Skupinou Saint Gobain.
Sektor projektových prací očekává v roce 2017 mírný růst. Ředitelé projektových kanceláří predikují, že objem práce letos vzroste v průměru o 4,8 procenta, přičemž v růst sektoru věří 86 procent firem. Mírně optimističtější jsou v tomto ohledu společnosti zaměřené na inženýrské stavby, které předpokládají růst o 5,0 procenta. Základem tohoto vývoje bude podle ředitelů společností navýšení veřejných i soukromých investic, přičemž tento růst avizovalo v obou oblastech shodně 82 procent dotázaných.
V dlouhodobém horizontu jsou již odhady o poznání opatrnější a růst objemu projektových prací v roce 2018 by měl podle ředitelů dosáhnout v průměru 1,8 procenta. Optimističtější jsou opět firmy zaměřené na inženýrské stavby, které očekávají růst na úrovni 2,0 procenta.
„Objem projektových prací bude mírně narůstat v privátní sféře. Souvisí to s dobrou kondicí našeho průmyslu, pozorujeme nárůst investic do rozvoje stávajících výrobních závodů a nových na zelené louce. Objevují se i nová využití brownfieldu. Druhým faktorem je nárůst projektů v oblasti bytové výstavby od menších bytových celků až po skupiny rodinných domů. Tomu napomáhají nízké úrokové sazby hypoték a zároveň signály dávající tušit blížící se zvyšování úroků. Spíše stagnaci vidíme u veřejných zakázek, města a obce žijí v očekávání vypsání nových výzev k čerpání prostředků z EU a vyčkávají,“ popisuje situaci Aleš Krtička, jednatel/architekt, ATELIER TSUNAMI, s. r. o.
„Těžko se situace odhaduje, jiná bude v segmentu pozemních staveb a jiná v oblasti inženýrských staveb. Klíčovými faktory budou – rychlost uvolňování „dotačních evropských peněz“ na realizaci projektů a s tím související projektová a inženýrská příprava, schopnost investorů systematicky, koncepčně a plánovitě připravovat svoje investice. Pro naši společnost i posun v přípravě nových jaderných bloků v ETE a EDU,“ shrnuje nejdůležitější faktory dalšího vývoje Pavel Mrzena, ředitel a jednatel společnosti, PROJEKT LOUNY ENGINEERING, s. r. o.
Spolu s objemem práce porostou také tržby společností, což potvrdilo osm z deseti (82 procent) ředitelů projektových kanceláří. V průměru tak budou v roce 2017 tržby firem vyšší o 4,7 procenta, přičemž rychleji porostou tržby společností zaměřených na pozemní výstavbu, a to o 5,6 procenta. Ředitelé firem zaměřených na inženýrskou výstavbu pak očekávají tržby vyšší o 4,2 procenta. Další růst tržeb je očekáván také v roce následujícím, kdy by se měl pohybovat na úrovni 2,6 procenta.
„Pozemní stavitelství, zejména pak bytová výstavba, je závislá na ochotě státní správy a samosprávy povolovat nové projekty. Přestože je u nás hlad po novém bydlení velký, snaha odsouhlasovat a zkracovat proces přípravy nových projektů je ze strany příslušných orgánů mnohdy nízká. Není náhodou, že oproti jiným metropolím se počet nových bytů v Praze pohybuje na pětině až čtvrtině úrovně, která je obvyklá v sousedních zemích. To se samozřejmě odráží i v objemu projektových prací,“ konstatuje Karel Branda, ředitel, Trigema Building, a. s.
„Zakázky připravené pro projektové kanceláře představí veřejní investoři letos poprvé na Technologickém fóru, které se uskuteční v rámci mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH v září 2017,“ informuje Matěj Chvojka, ředitel veletrhu FOR ARCH.
Kapacity projektových společností byly v době výzkumu, tedy v lednu a únoru 2017, vytížené na 96 procent, v případě společností orientovaných na pozemní výstavbu dosahovalo toto vytížení dokonce hodnoty 98 procent. Vytížení kapacit projektových kanceláří přitom stoupá pravidelně již od roku 2011, tedy za celou dobu sledování sektoru.
Současně s tímto vytížením kapacit pociťuje polovina (49 procent) projektových kanceláří pro letošní rok nedostatek interních lidských kapacit. Situace je v tomto ohledu téměř shodná napříč sektorem. Podle ředitelů přitom jejich firmám chybí v průměru téměř čtvrtina (22,5 procenta) pracovníků. O něco lépe jsou na tom firmy zaměřené na inženýrské stavby, které postrádají 17,3 procenta lidských kapacit.
Projektové společnosti proto v roce 2017 plánují přijímat nové zaměstnance. Více než čtyři pětiny (85 procent) firem chtějí získat nové projektanty, pětina (17 procent) bude hledat také vedoucí projektů. Administrativní a manažerské pozice chtějí projektové firmy doplňovat jen naprosto minimálně. Větší zájem o vedoucí projektů mají firmy specializované na inženýrské stavby, které tyto pozice potřebují v letošním roce doplnit ve třetině (33 procent) případů.
„Dá se říci, že počet pracovníků naší společnosti je přiměřený a s ohledem na profesní skladbu zakázek i správně strukturovaný. Možné některé profese nesouvisející tak úplně se stavařinou by bylo vhodné posílit, tam ale není moc kde brát. Spíše zde však vidíme potencionální problém do budoucna – vysoké školy neprodukují až tolik absolventů ochotných se po ukončení studia svému oboru - stavařině – naplno věnovat. Určitě k tomu nepřispěla ani atmosféra ve společnosti a názor, že prý ve stavařině pracují především samí korupčníci a zloději,“ konstatuje Ivan Pomykáček, výrobní ředitel, SUDOP PRAHA, a. s.
„Máme velký problém s novými pracovníky, a to zejména v profesích technolog, profese elektro, průmyslové rozvody, systém řízení,“ říká Milan Skopalík, jednatel společnosti/ CEO, B-Projekting, spol. s r. o.
Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2017 bude publikována 6. března na:
Kontakt pro média:
Ing. Jiří Vacek, Ph.D., MIM
Ředitel společnosti
CEEC Research, s. r. o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 774 325 111
Společnost CEEC Research je přední analytickou a výzkumnou společností zaměřující se na vývoj vybraných sektorů ekonomiky v zemích střední a východní Evropy. Její studie jsou využívány v současné době více než 17 000 společnostmi. Společnost CEEC Research vznikla v roce 2005 jako analytická organizace specializující se na zpracovávání výzkumů a analýz stavebního sektoru, následně se analytické zaměření rozšířilo i na další vybrané sektory ekonomiky, včetně strojírenství a ICT.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám také organizuje vysoce specializované odborné konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších společností, prezidenti klíčových svazů, cechů a komor a rovněž i ministři a nejvyšší představitelé státu z vybraných zemí.