Prioritou developerských firem bude v letošním roce především dokončení rozpracovaných projektů.
Nejmenší důležitost naopak představuje rozšiřování předmětu činnosti firem a výběr strategického partnera pro podnikání. Nové projekty chtějí ředitelé developerských společností profilovat směrem k lepší občanské vybavenosti a vyšší kvalitě. Největší zájem bude letos o byty s dispozicí 2+kk, za nejatraktivnější lokalitu k rezidenčnímu developmentu je aktuálně považována Praha 9 a Praha 5. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q1/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.
Hlavní prioritou developerských společností bude v letošním roce dokončení rozpracovaných projektů. Na stupnici od nuly do desítky, kde desítka představuje maximální důležitost, dali tomuto úkolu ředitelé developerských společností známku 8,9. Dalším důležitým bodem bude pro developerské firmy příprava nebo nákup nových projektů (8,4 bodu z maximálních 10). Nejmenší důležitost naopak přikládají ředitelé snaze o rozšíření předmětu své činnosti a výběru strategického partnera pro podnikání (obě 4,0 bodu z maximálních 10).
“V situaci rostoucího trhu a komplikovaných povolovacích procesů je pro developery klíčové vytvořit si dostatečnou zásobu připravených projektů. S ohledem na to, že dotáhnout povolovací procesy do zdárného konce trvá v Praze v průměru 8 let, je jasné, že i výrazné okamžité zjednodušení povolovacích řízení by se na trhu projevilo se značným zpožděním,” rozebírá situaci Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice.
„Především chceme růst, máme několik "spících" projektů, které bychom konečně rádi v tomto roce uvedli v život. Samozřejmě pak i doprodej posledních jednotek v rámci našeho největšího projektu v ČR ByTy Malešice,“ říká Jan Pustina, ředitel společnosti SIDI PRAGUE, s.r.o.
„Soustředíme se zejména na povolení stávajících projektů, které vlastníme a s ohledem na stav legislativy se snažíme kupovat projekty, které mají veškerá povolení, ale jsou špatně realizované a je možné je opravit tak, aby byly atraktivní,“ popisuje priority Ivor Ševčík CEO, All Inclusive Development a.s.
„Naše společnost bude pokračovat zejména ve své hlavní činnosti, tzn. pronájem a správa vlastních nemovitosti (facility management). Vedle toho budeme pokračovat v práci na projektech na výstavbu několika nových vlastních komerčních objektů na území Prahy 9,“ tvrdí Jiří Štěpanský, jednatel společnosti, IMPERA spol. s r.o.
Profilace nových rezidenčních projektů se pak bude podle ředitelů developerských společností v nejbližší budoucnosti ubírat směrem k bytům s lepší občanskou vybaveností a vyšší kvalitou. Těmto faktorům přiřadili 7,4, respektive 7,3 bodu z maximálních 10. Zároveň chtějí developerské firmy své projekty směřovat také k vyšší užitné hodnotě a zaměřit se především na malé byty (obojí 7,1 bodu z maximálních 10). Naopak se neočekávají projekty s většími byty (4,9 z maximálních 10) a projekty zaměřené na co nejnižší cenu (5,0 bodu z maximálních 10).
Podle ředitelů developerských firem bude letos největší zájem o byty s dispozicí 2+kk (78 procent), následované s poměrně velkým odstupem byty 3+kk a 2+1. Jen minimální zájem bude naopak o byty s dispozicí 3+1, 4+1 a větší.
Za atraktivní pražské lokality pro rezidenční development považují ředitelé území Prahy 9 (45 procent) a Prahy 5 (44 procent). Potenciál vidí také v lokalitách Prahy 8 a Prahy 4 (35, respektive 32 procent). Jako nejméně atraktivní lokalitu pak vyhodnotili oblast Prahy 2 (3 procenta) a Prahy 1 (6 procent).
„Trigema letos plánuje spustit několik projektů, a to jak v Praze, tak například i v Plzni. Ve vybraných větších regionálních městech Česka současně připravujeme několik dalších projektů. Vycházíme přitom z konceptu Chytrého bydlení, který se u našich bytových domů osvědčil již v minulosti. Ten sází nejen na dobrou lokalitu a výhodnou cenu, ale i na celou řadu dalších výhod, které jsou pro zájemce o byty čím dál více důležité. Jedná se například o samotnou kvalitu stavebních materiálů či důraz na moderní technologie,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
„CENTRAL GROUP není jen největším stavitelem bytů v ČR, ale je také nejaktivnějším investorem v této oblasti. Máme nakoupené desítky projektů a pozemků, které současně rozvíjíme a připravujeme do výstavby. Zaměřit se chceme hlavně na transformaci zanedbaných brownfieldů v širším centru Prahy na rezidenční čtvrti doplněné o bohatou občanskou vybavenost, obchody a restaurace, hodnotný veřejný prostor. Aktuálně takto rozvíjíme například severní část Nákladového nádraží Žižkov, kterou hodláme přebudovat na Parkovou čtvrť plnou zeleně ve spolupráci s renomovaným architektonickým ateliérem Jakub Cigler Architekti nebo Rezidenci Pak Kavčí Hory na zanedbaném brownfieldu v sousedství centrálního parku na Pankráci, kde stavba respektovaného architekta Josefa Pleskota dotvoří panorama Prahy,“ vyjmenovává aktuální i budoucí projekty Dušan Kunovský, předseda představenstva, CENTRAL GROUP.
Více na www.ceec.eu
Kontakt pro média:
Ing. Jiří Vacek, Ph.D., MIM
Ředitel společnosti
CEEC Research s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 774 325 111
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založené výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.