Při výběru rezidenční nemovitosti je pro zákazníky podle developerských společností nejdůležitější lokalita, následovaná cenou a dopravní dostupností.
Nejméně naopak dbají na energetickou náročnost a míru rozestavěnosti. Trh s rezidenčními nemovitostmi bude podle ředitelů developerských firem letos nejvíce ovlivněn nedostatkem vydaných stavebních povolení a nedostatkem kvalitních pozemků. V názorech na vliv novely stavebního zákona na zjednodušení a zrychlení výstavby a snížení byrokracie jsou developerské firmy spíše pesimistické. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q1/2017 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.
Klíčovým faktorem při výběru nemovitosti je pro zákazníky lokalita. Shodli se na tom ředitelé developerských společností, kteří na stupnici od nuly do desítky, kde desítka představuje faktor ovlivňující maximálním způsobem výběr, dali tomuto prvku známku 8,4. Dalšími významnými faktory jsou navíc cena nemovitosti (7,8 bodu z maximálních 10) a dopravní dostupnost (7,5 bodu z maximálních 10). Nejmenší vliv na výběr má podle developerů naopak energetická náročnost a míra rozestavěnosti (4,3, respektive 4,4 bodu z maximálních 10). “Vliv objemu nově povolovaných zakázek na vývoj celého residenčního trhu je klíčový. Na trhu dochází ke kolizi rostoucí poptávky a klesající nabídky. Na jedné straně je příznivý vývoj ekonomiky, rostoucí objem nákupů bytů na investici a dostupnost hypoték, na druhé straně dlouhá povolovací řízení a kumulující se deficit nově povolených a prodaných bytů. Situace se vyrovnává růstem cen bytů,” vysvětluje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice.
"Z průzkumů, které si organizovala divize Weber, vyplývají prakticky stejné klíčové faktory, podle kterých se zákazník rozhoduje,“ potvrzuje Ing. Robert Mikeš, divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.
„Čím je byt blíž metru nebo jinému dopravnímu napojení, tím roste jeho atraktivita. Zpravidla se pak také lépe pronajímá. Kromě lokality je však důležitá i cena bytu a další hlediska. Jedná se o vybavení bytu, kvalitu použitých stavebních materiálů a provedení prací či okolní občanskou vybavenost,“ vysvětluje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.
„Ve srovnání s uplynulými roky klesá podle našich zjištění význam celkové ceny bytu, na důležitosti naopak stále získává lokalita a celkový kvalitativní standard projektu. Lidé začínají preferovat bydlení ve výborné dopravní dostupnosti, ale zároveň s kompletní občanskou vybaveností v pěším dosahu, tedy v širším centru metropole. Dlouhodobě klienti slyší také na pozitivní reference a dlouhodobou pověst developera,“ tvrdí Ján Horváth, CEO Real Estate, CTR group a.s.
„Klíčové důvody při výběru bytu jsou vždy velmi individuální, ale u našich klientů rozhoduje ve valné většině lokalita, kde se daná nemovitost nachází. Neméně důležitou roli hraje dobré jméno a úspěšně dokončené projekty z minulosti. Dalším neopomenutelným faktorem je jedinečnost, kterou se naše projekty vyznačují,“ dodává Zuzana Procházková, Sales&Marketing Director, FIM Group, s.r.o.
Trh s rezidenčními nemovitostmi bude v roce 2017 ovlivněn především nedostatkem vydaných stavebních povolení a nedostatkem kvalitních pozemků. Těmto faktorům dali ředitelé developerských společností na stupnici od nuly do desítky, kde desítka představuje maximální vliv, známku 8,9, respektive 8,2 bodu. Nejméně letos rezidenční development ovlivní podpora státu v oblasti bydlení (3,7 bodu z maximálních 10) a demografický vývoj (4,7 bodu z maximálních 10).
V názorech na vliv nové legislativy jsou developerské firmy spíše pesimistické. Dvě třetiny ředitelů (67 procent) se domnívají, že novela stavebního zákona nepřinese ani zjednodušení výstavby, ani nesníží současnou míru byrokracie. Nejednoznačný je pohled na urychlení výstavby díky spojení územního povolení, stavebního řízení a posouzení vlivu na životní prostředí. Zde polovina (50 procent) ředitelů zrychlení procesu předpokládá, druhá polovina má názor opačný.
Dle dvou pětin (43 procent) ředitelů developerských společností také nedojde vlivem novelizace legislativy k zamezení neoprávněných požadavků organizací, které se odvolávají proti stavbám. O částečném zamezení hovoří třetina ředitelů (37 procent), k zamezení tohoto negativního faktoru pak dojde podle pětiny dotázaných (20 procent).
Více na www.ceec.eu
Kontakt pro média:
Ing. Jiří Vacek, Ph.D., MIM
Ředitel společnosti
CEEC Research s.r.o.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 774 325 111
CEEC Research je největší analytickou společností specializující se na stavebnictví, projektový a developerský sektor, strojírenství a oblast veřejných zakázek v zemích střední a východní Evropy. Byla založena v roce 2005 a od té doby bezplatně poskytuje studie o aktuálním stavu a očekávaném vývoji v těchto segmentech v deseti zemích střední a východní Evropy. Všechny studie a analýzy CEEC Research jsou založené výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli vybraných největších, středních i malých společností.
CEEC Research navíc k pravidelným a bezplatným analýzám stavebního, projektového, developerského, strojírenského a veřejného sektoru také organizuje specializovaně zaměřené konference, kterých se účastní generální ředitelé nejvýznamnějších stavebních, developerských, projektových a strojírenských společností, prezidenti svazů, cechů a komor z těchto oblastí, aby diskutovali s nejvyššími představiteli státu vybraných zemí.