Jsou požadavky na konstrukce stěn, stropů a podlah, jako je vyšší pevnost, vyšší statická zatížitelnost, vyšší požární odolnost nebo zvuková izolace, které sádrokarton nedokáže jednoduše splnit nebo je plní jen s dalšími náročnými úpravami.
Použití sádrokartonových desek v interiérech v našich zemích již zcela zdomácnělo a jeho výhody jsou všeobecně známé a využívané. Jsou však požadavky na konstrukce stěn, stropů a podlah, jako je vyšší pevnost, vyšší statická zatížitelnost, vyšší požární odolnost nebo zvuková izolace, které sádrokarton nedokáže jednoduše splnit nebo je plní jen s dalšími náročnými úpravami. A zde nachází své uplatnění sádrovláknitá stavební deska FERMACELL, používaná v Evropě od roku 1971 a v České republice nabízená od roku 1996.
Výroba sádrovláknitých desek FERMACELL
Výborné vlastnosti těchto desek jsou dány zejména jejich homogenitou, přestože výrobní suroviny jsou stejné jako u sádrokartonu - sádra a papír. Starý vytříděný papír se zpracuje v mlýnech na celulózová vlákna, která se za sucha smíchají se sádrou v poměru 20% papíru a 80% sádry. Vlákna ve směsi vytváří pevnou vazbu, podobně jako tvoří u železobetonu armovací pruty. Tímto jednoduchým způsobem se sádra zpevní, a to nejen na povrchu, ale v celém svém průřezu. Materiál je tak tvrdší, má vyšší objemovou hmotnost, vyšší požární odolnost a lepší akustické parametry. A to vše bez dalších chemických přísad. Proces výroby po promíchání sádry a papírových vláken pokračuje nanášením této suché směsi na výrobní pás za kontinuálního provlhčování. Lisováním směsi za tlaku 600 atm. a následným vysušením v sušicích boxech při 200oC celý proces výroby pokračuje. Finální impregnací a broušením povrchu vzniká mimořádně odolná a tvrdá deska. Řezáním na požadované rozměry a paletizací výroba končí. Každá takto vyrobená deska je protipožární deskou a zároveň i deskou impregnovanou - vhodnou do vlhkých prostorů.
Hlavní rozdíly mezi sádrokartonovými a sádrovláknitými deskami
- rozdíl mezi sádrokartonem a sádrovláknem je v technologii výroby- sádrokarton je sádra obalená papírem a sádrovlákno je sádra armovaná celulózovými vlákny.
- sádrovláknitá deska je homogenní (v každém bodě průřezu má stejné vlastnosti), sádrokarton není.
- sádrovláknitá deska má vyšší objemovou hmotnost a od vysoké objemové hmotnosti se odvíjí lepší vlastnosti sádrovláknitých materiálů v protipožární ochraně a lepší akustické vlastnosti.
- sádrovláknité desky jsou výrazně tvrdší resp. pevnější a jsou odolnější proti proražení
Sádrovláknité desky FERMACELL lze využít:
- pro montáž dělicích nosných nebo nenosných příček a předsazených stěn
- pro montáž zavěšených podhledů
- pro montáž nosných stropních konstrukcí
- pro montáž podlahových systémů
K jakým účelům lze sádrovláknité desky použít?
- ke statickým - jako nosný prvek dřevěných sendvičových konstrukcí
- k pevnostním - zvýšení pevnosti a únosnosti nenosných dělicích příček
- k protipožárním - zvýšení požární odolnosti stěn, podlah, stropů a podhledů
- k akustickým - zlepšení akustických vlastností stěn, podlah a stropů
- jako deska regulující vlhkost v interiéru
- a jako deska vhodná do vlhkých prostor
Sádrovláknité desky FERMACELL patří k ověřeným a technicky dokonalým materiálům naší doby. Dokonalý materiál je ale pouze jednou polovinou úspěchu. Sebedokonalejší materiál nevhodně použitý nebo neodborně zpracovaný je v konečném důsledku jen k zlosti. Je nutné zároveň vyžadovat od montážních firem doklad o proškolení a o způsobilosti montovat zpracovávaný materiál. V každém případě se neváhejte obracet na pracovníky výrobce, kteří vám poradí jak s výběrem vhodné konstrukce a řešením detailů, tak s výběrem odborné montážní firmy. Jen tak bude tento systém sloužit k vaší spokojenosti.